Δευ, Μάι

ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Ο σκοπός του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών Τραπεζική και Χρηματοοικονομική είναι η προετοιμασία και ενίσχυση των στελεχών χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων, μέσα από την απόκτηση εξειδικευμένων χρηματοοικονομικών και τραπεζικών γνώσεων και δεξιοτήτων, ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν αποτελεσματικά στα νέα δεδομένα της σύγχρονης διεθνοποιημένης αγοράς.

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα δίνει ιδιαίτερη έμφαση στην ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και ευθυκρισίας, ώστε οι φοιτητές να είναι σε θέση να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις των σύγχρονων χρηματοπιστωτικών οργανισμών και τραπεζών και να αποκτήσουν μια σφαιρική εικόνα των βασικών θεμάτων που άπτονται των γνωστικών αντικειμένων του Προγράμματος.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ - ECTS : 120

ΓΛΩΣΣΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ:  Ελληνική

ΕΠΙΠΕΔΟ: Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών επιπέδου Μάστερ

TITΛΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ: Magister Artium (MA)

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΛΕΞΩ;

Το Πρόγραμμα αυτό προσφέρει ένα ευρύ φάσμα γνώσεων σχετικά με τη λειτουργία του χρηματοπιστωτικού τομέα. Οι απόφοιτοι θα αναπτύξουν τις απαραίτητες δεξιότητες για να κατανοήσουν το πώς λειτουργούν οι τράπεζες και τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα και ποιοι είναι οι κίνδυνοι και οι προκλήσεις που αντιμετωπίζουν κατά τη λήψη οικονομικών αποφάσεων. Θα αναπτύξουν επίσης ένα σύνολο εργαλείων για να αντιμετωπίζουν τέτοιες προκλήσεις.

Το Πρόγραμμα απευθύνεται σε όσους ενδιαφέρονται να εργαστούν στον χρηματοπιστωτικό τομέα ή να παρέχουν οικονομική συμβουλή σε επιχειρήσεις και άλλα ιδρύματα. Οι πτυχιούχοι μας μπορούν να εργαστούν σε τράπεζες, ασφαλιστικές εταιρείες, ιδιωτικές επιχειρήσεις, το δημόσιο τομέα και άλλα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα. Το πρόγραμμα παρέχει, επίσης, εξειδικευμένες γνώσεις σε άτομα που εργάζονται σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα, τα οποία επιθυμούν να εμβαθύνουν τις γνώσεις τους στον τομέα που εργάζονται, αλλά και να αποκτήσουν επιπλέον προσόντα για να γίνουν πιο ανταγωνιστικά στην αγορά εργασίας.

Επιπρόσθετα, το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, στο πλαίσιο της συμμετοχής του στο Ευρωπαϊκό Έργο «Γραφεία Διασύνδεσης Πανεπιστημίων με την αγορά εργασίας», προσφέρει στους φοιτητές/τριες όλων των προγραμμάτων σπουδών του, την προαιρετική και δωρεάν Θεματική Ενότητα «Τοποθέτηση Φοιτητών στον Επιχειρηματικό Κόσμο», η οποία αποσκοπεί στην απόκτηση επιδοτούμενης επαγγελματικής εμπειρίας στο αντικείμενο σπουδών τους, μέσω τοποθέτησης σε φορέα που εδράζει στην Κυπριακή Δημοκρατία.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε επικοινωνώντας με το Γραφείο Διασύνδεσης του Ανοικτού Πανεπιστημίου εδώ.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ

Για εισαγωγή στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα, είναι απαραίτητη η κατοχή πτυχίου από αναγνωρισμένο πανεπιστημιακό ίδρυμα.

Είναι επιθυμητή η καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας, δεδομένου ότι μέρος του προαιρετικού εκπαιδευτικού υλικού του Προγράμματος είναι στην Αγγλική.

ΔΙΔΑΚΤΡΑ

Το συνολικό κόστος των διδάκτρων του παρόντος μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών είναι 5.400.

Τα δίδακτρα κάθε Θεματικής Ενότητας (Θ.Ε.) ανέρχονται σε €1.080, ενώ τα δίδακτρα που αφορούν στη Διατριβή Μάστερ είναι €1.080. Ο φοιτητής καταβάλλει το ποσό που αντιστοιχεί στον αριθμό Θεματικών Ενοτήτων που επιλέγει ανά ακαδημαϊκό έτος.

Σε ό,τι αφορά στην παραχώρηση εκπτώσεων και τη χορήγηση υποτροφιών, ακολουθείται η ευρύτερη πολιτική του Πανεπιστημίου.

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΙΣΔΟΧΗΣ

Οι αιτήσεις εισδοχής υποβάλλονται αποκλειστικά ηλεκτρονικά:
Αιτήσεις Ελλ χωρίς ημερομηνία

Για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024, με έναρξη φοίτησης τον Σεπτέμβριο του 2023, οι ημερομηνίες υποβολής αιτήσεων είναι: 8-23 Αυγούστου 2023.

Img 5

Ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων μέχρι τις 14 Ιουνίου

Img 4

Εξειδίκευση και εμπειρία στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Img 3

Για εσάς που κρατάτε τους ορίζοντές σας πάντα ανοικτούς!

Img 2

Προπτυχιακά, Μεταπτυχιακά, Διδακτορικά, Κατάρτιση