Τετ, Μάι

Το Ανοικτό ΜΒΑ Αναπτύξτε τις γνώσεις σας – Διευρύνετε τις δυνατότητές σας

ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Πρόκειται για ένα σύγχρονο και απαιτητικό πρόγραμμα σπουδών, που προσφέρει μια ξεχωριστή, πρωτοποριακή και ευέλικτη μαθησιακή εμπειρία στον χώρο της Διοίκησης Επιχειρήσεων. Στόχος του είναι η προετοιμασία και η ενίσχυση στελεχών επιχειρήσεων και οργανισμών, μέσα από την απόκτηση εξειδικευμένων γνώσεων και δεξιοτήτων οργάνωσης και διοίκησης, ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν αποτελεσματικά στο νέο, δυναμικό και πολύπλοκο επιχειρησιακό περιβάλλον. Η σύγχρονη προσέγγιση, με γνώμονα την επιστημονική έρευνα και η ευέλικτη εκπαιδευτική μεθοδολογία, επιτρέπει στους φοιτητές να βελτιώσουν τις επαγγελματικές τους προοπτικές, χωρίς να θυσιάσουν την καριέρα και πρόοδό τους. Το πρόγραμμα εξελίσσεται και εμπλουτίζεται διαρκώς με νέες επιστημονικές θεωρίες και πρακτικές, ώστε να ενισχύεται η ικανότητα των στελεχών στη λήψη ποιοτικών, διοικητικών και επιχειρηματικών αποφάσεων, σε οποιοδήποτε περιβάλλον.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ECTS): 90

ΓΛΩΣΣΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ : Ελληνική ή Αγγλική

ΕΠΙΠΕΔΟ : Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών επιπέδου Μάστερ

TITΛΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ: MBA

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΛΕΞΩ;

• Προσφέρει τη δυνατότητα απόκτησης σύγχρονων γνώσεων και δεξιοτήτων σε θέματα οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων και οργανισμών.
  • Συμβάλλει στη δημιουργία στελεχών που συνδυάζουν αναλυτικό και σύνθετο τρόπο σκέψης για τον αποτελεσματικό σχεδιασμό και την υλοποίηση επιχειρησιακών στόχων.
  • Στοχεύει στη βελτίωση της ικανότητας διαμόρφωσης επιχειρησιακής στρατηγικής για την ανάπτυξη και εφαρμογή καινοτόμων λύσεων σε επιχειρήσεις και οργανισμούς.

Το Ανοικτό ΜΒΑ απευθύνεται σε όσους επιθυμούν να διευρύνουν και να αναπτύξουν τις γνώσεις και δεξιότητές τους στον χώρο της οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων, παρακολουθώντας ένα σύγχρονο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών το οποίο θα τους βοηθήσει να υποστηρίξουν μια επιτυχημένη επαγγελματική πορεία.

Το πρόγραμμα είναι αξιολογημένο και πιστοποιημένο από:

ΔΙΠΑΕ μικρό

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ

Οι απόφοιτοι του Προγράμματος έχουν τη δυνατότητα να απασχοληθούν

• σε πολλά και διαφορετικά πεδία του χώρου της διοίκησης επιχειρήσεων, ως στελέχη ή σύμβουλοι (λογιστική, χρηματοοικονομική διοίκηση, φορολογική, ελεγκτική, μάρκετινγκ, γενικό μάνατζμεντ, διοίκηση προσωπικού, διοίκηση παραγωγής, κ.λπ.),
  • σε οργανισμούς ή φορείς του ιδιωτικού ή του δημόσιου τομέα, σε τράπεζες και επιχειρήσεις του ιδιωτικού τομέα,
  • σε ατομική βάση με τη δική τους επιχείρηση.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ

• Πτυχίο από αναγνωρισμένο πανεπιστημιακό ίδρυμα.
  • Επαρκής γνώση χρήσης ηλεκτρονικού υπολογιστή.

Σημ.: Είναι επιθυμητό οι υποψήφιοι φοιτητές να έχουν καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας, δεδομένου ότι μέρος του προαιρετικού εκπαιδευτικού υλικού του Προγράμματος είναι στα Αγγλικά.

ΔΙΔΑΚΤΡΑ

Το συνολικό κόστος των διδάκτρων του παρόντος Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών είναι €5.850.

Τα δίδακτρα κάθε Θεματικής Ενότητας (ΘΕ) ανέρχονται σε €650, ενώ τα δίδακτρα που αφορούν στη ΘΕ της Εφαρμοσμένης Επιχειρηματικής Διατριβής ανέρχονται σε €1.300. Ο φοιτητής καταβάλλει το ποσό που αντιστοιχεί στον αριθμό Θεματικών Ενοτήτων που επιλέγει ανά ακαδημαϊκό εξάμηνο.

Σε ό,τι αφορά στην παραχώρηση εκπτώσεων και τη χορήγηση υποτροφιών, ακολουθείται η ευρύτερη πολιτική του Πανεπιστημίου.

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΙΣΔΟΧΗΣ

Οι αιτήσεις εισδοχής υποβάλλονται αποκλειστικά ηλεκτρονικά:
Αιτήσεις Ελλ χωρίς ημερομηνία

Για το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025, με έναρξη φοίτησης το χειμερινό εξάμηνο (Σεπτέμβριος 2024), η καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων είναι η 14η Ιουνίου 2024.

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΟΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, στο πλαίσιο της συμμετοχής του στο Ευρωπαϊκό Έργο «Γραφεία Διασύνδεσης Πανεπιστημίων με την αγορά εργασίας», προσφέρει στους φοιτητές/τριες όλων των προγραμμάτων σπουδών του, την προαιρετική και δωρεάν Θεματική Ενότητα «Τοποθέτηση Φοιτητών στον Επιχειρηματικό Κόσμο», η οποία αποσκοπεί στην απόκτηση επιδοτούμενης επαγγελματικής εμπειρίας στο αντικείμενο σπουδών τους, μέσω τοποθέτησης σε φορέα που εδράζει στην Κυπριακή Δημοκρατία.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε επικοινωνώντας με το Γραφείο Διασύνδεσης του Ανοικτού Πανεπιστημίου εδώ.

Διοίκηση Επιχειρήσεων (ΜΒΑ) - Προηγούμενη διάρθρωση (120 ects)

Img 5

Ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων μέχρι τις 14 Ιουνίου

Img 4

Εξειδίκευση και εμπειρία στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Img 3

Για εσάς που κρατάτε τους ορίζοντές σας πάντα ανοικτούς!

Img 2

Προπτυχιακά, Μεταπτυχιακά, Διδακτορικά, Κατάρτιση