Παρ, Απρ

Προκήρυξη θέσεων Erasmus+ Κινητικότητα Φοιτητών για Πρακτική Άσκηση / Call for Applications Erasmus+ SMP

Το Γραφείο Κινητικότητας του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου ανακοίνωσε την Προκήρυξη / Πρόσκληση για υποβολή αιτήσεων σε ό,τι αφορά στη δράση Erasmus+ Κινητικότητα Φοιτητών/Προσφάτως Αποφοίτων για πρακτική άσκηση στο εξωτερικό (Erasmus+ Student Mobility for Placements - SMP) για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023.

H χρηματοδότηση/χορηγία που προβλέπεται από το πρόγραμμα Erasmus+ για την εν λόγω Προκήρυξη προνοεί η κινητικότητα να ολοκληρωθεί ως τις 31 Οκτωβρίου 2023.

Δυνητικοί Δικαιούχοι:

• Ενεργοί προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί φοιτητές (ακόμη και πρωτοετείς εάν έχουν ολοκληρώσει μία θεματική ενότητα τουλάχιστον).
  • Υποψήφιοι διδάκτορες (ακόμα και πρωτοετείς).
  • Τελειόφοιτοι όλων των επιπέδων που θα ολοκληρώσουν τις σπουδές τους εντός του α/έτους 2022-2023.

Δυνητικοί Φορείς Υποδοχής:

Επιχειρήσεις, πανεπιστήμια, ερευνητικά κέντρα, κέντρα κατάρτισης ή άλλους οργανισμούς του εξωτερικού στις εξής χώρες: Κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης (εξαιρείται η Κύπρος, έδρα του ΑΠΚΥ, και η χώρα διαμονής του δυνητικού δικαιούχου), Ισλανδία, Λιχτενστάιν, Νορβηγία, Τουρκία, Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας και Σερβία.

Οφέλη:

• απόκτηση διεθνούς εργασιακής εμπειρίας σχετικής με το αντικείμενο των σπουδών των φοιτητών,
  • δυνατότητα επαγγελματικής ένταξης στον φορέα που πραγματοποιείται η πρακτική άσκηση αφού ολοκληρωθεί με επιτυχία μια πρακτική άσκηση,
  • ανάπτυξη σημαντικών δεξιοτήτων επικοινωνίας, συνεργασίας, ανάληψης πρωτοβουλίας, και
  • ουσιαστικότερη αφομοίωση της επιστημονικής γνώσης που προσφέρεται μέσα από τις σπουδές των φοιτητών, καθώς μπορούν να την εφαρμόσουν σε πραγματικές συνθήκες εργασίας.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων: 10 17 Νοεμβρίου 2022

[ENGLISH]

The Mobility Office of the Open University of Cyprus announces the 1nd Call for Applications which concerns the Erasmus+ Student Mobility for Placements (SMP) action for the academic year 2022/23.

Funding available for this Call entails that all mobilities must be completed by the 31st of October, 2023.

• Potential Beneficiaries
    • Active undergraduate or postgraduate students of the Open University of Cyprus have the right to participate from the first year of their studies, provided they have completed at least one Thematic Module.
    • Active doctoral (Phd) candidates have the right to participate from the first year of their studies.
    • Graduate students of all levels who are due to graduate during the current 2022-2023 academic year, provided their application is submitted and approved while they are still active students.

Potential Host Organizations:

• Businesses, universities, research centers, training centers or other organizations abroad in the following countries: Member States of the European Union (excluding Cyprus and the country of residence of the potential beneficiary), Iceland, Liechtenstein, Norway, Turkey, Republic of North Macedonia and Serbia.

Deadline for application: 10/11/2022

ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ / OUC MOBILITY OFFICE
Τηλ. / Tel.: +357 22411659 ή +357 22411805
email: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

erasmuslogo