Πεμ, Μάι

The Emperor Constantine at war: Divine Favour and the Role of Epiphanies (4ος Κύκλος Σειράς Διαλέξεων για την Ύστερη Αρχαιότητα)

Τις συνέχειες και τις ασυνέχειες, οι οποίες συνεπέφεραν τη μετάβαση από τον αρχαίο ελληνορωμαϊκό στον εκχριστιανισμένο μεσαιωνικό κόσμο κατά τον 4ο και 5ο αιώνα, επιχειρεί να φωτίσει η Σειρά Διαλέξεων για την  Ύστερη Αρχαιότητα με γενικό τίτλο «Όταν ο Κόσμος μας έγινε Χριστιανικός», η οποία κατά το τρέχον εξάμηνο διανύει τον 4ο κύκλο της. Τη Σειρά διοργανώνει το Προπτυχιακό Πρόγραμμα «Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ).

Η τρίτη τηλεδιάλεξη της Σειράς είναι συνδιοργάνωση με το Εργαστήρι Βυζαντινών και Μεσαιωνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου. Ο προσκεκλημένος ομιλητής είναι ο Δρ Γιάννης Παπαδογιαννάκης, Senior Lecturer στο King’s College London, ο οποίος θα μιλήσει με θέμα: «The Emperor Constantine at war: Divine Favour and the Role of Epiphanies».

Η εκδήλωση θα λάβει χώρα την Τετάρτη 6 Απριλίου 2022 στις 19:30.

Για εγγραφές και σύνδεση για τηλε-παρακολούθηση ακολουθήστε τον σύνδεσμο: https://bit.ly/34o744M

Constantine’s moment of epiphany on the eve of his decisive battle against Maxentius in A.D. 312, at the Milvian Bridge, sometimes equated with his ‘conversion’, has traditionally been seen both as one of history’s great turning-points and as one of its most enduring enigmas. Given how significant a role epiphanies played in political and military decision-making and victory in battle before Constantine, then, it is puzzling why his encounter with the divine has not been studied against this background, with a view to analysing the ways in which these traditions and epiphanic conventions might have shaped his accounts of the epiphanies that he experienced and the role that he chose to accord them, in his pursuit of military victory and political legitimacy.

Ο Δρ Γιάννης Παπαδογιαννάκης είναι Senior Lecturer στο King's College London και εξειδικεύεται στην ύστερη αρχαιότητα. Η έρευνά του σχετικά με τον ρόλο της συζήτησης (debate) στον ορισμό των πεποιθήσεων και των ταυτοτήτων στην ανατολική Μεσόγειο (6-8 αιώνα μ.Χ.) έχει χρηματοδοτηθεί από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Έρευνας. Η τρέχουσα έρευνά του επικεντρώνεται στην ιστορική μελέτη των συναισθημάτων στην Ύστερη Αρχαιότητα και στο Βυζάντιο.

ΦΟΡΜΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ: https://forms.office.com/r/01gzHkDtZN?lang=el

Καταχωρήστε την εκδήλωση στο ημερολόγιό σας

Apple Google Office 365 Outlook Outlook.com Yahoo

Τη Σειρά Διαλέξεων για την Ύστερη Αρχαιολογία διοργανώνει το Πρόγραμμα «Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό» (ΕΛΠΟΛ) του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου με επιστημονικό συντονιστή τον Αναπληρωτή Καθηγητή Γιώργο Δεληγιαννάκη. Επιφανείς ακαδημαϊκοί και ερευνητές στα πεδία της αρχαιολογίας, της αρχαίας ιστορίας και των κλασικών σπουδών παρουσιάζουν επτά συνολικά διαλέξεις (Μάρτιος – Μάιος 2022), οι οποίες είναι ανοικτές στο ευρύ κοινό και θα μεταδοθούν διαδικτυακά. Για περισσότερες πληροφορίες, τους συνδιοργανωτές και για το Πρόγραμμα, πατήστε εδώ. Τη Σειρά Διαλέξεων υποστηρίζει το Σωματείο Φοιτητών και Αποφοίτων του ΕΛΠΟΛ και το Βιβλιοπωλείο Το Έρμα.