Τετ, Μάι

Εκπαιδευτική εκδρομή και εθελοντική δεντροφύτευση

Στο πλαίσιο της Θεματικής Ενότητας «Διαχείριση Χερσαίων Οικοσυστημάτων» του Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Διαχείριση και Προστασία Περιβάλλοντος» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ), πραγματοποιήθηκε στις 02/03/2024 εκπαιδευτική εκδρομή στην περιοχή Περιστερώνας. Οι φοιτητές του Πανεπιστημίου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να συνδράμουν έμπρακτα στις δράσεις του ευρωπαϊκού έργου LIFE AgrOassis για την αντιμετώπιση της Ερημοποίησης και την Προστασία της Γεωργίας από την Κλιματική Αλλαγή. Αρχικά, παρουσιάστηκαν στους εθελοντές φοιτητές τα πλεονεκτήματά της καινοτόμου πρακτικής φύτευσης βαθύρριζων φυτών σε σωλήνες, η οποία προωθείται και εφαρμόζεται από το έργο LIFE AgrOassis. Αφού έγινε επίδειξη και δόθηκαν οδηγίες φύτευσης, οι φοιτητές βοήθησαν στην τελευταία δενδροφύτευση του χειμώνα 2023–2024, σε περιφράξεις συγκεκριμένων επιλεγόμενων αγροτεμαχίων στην περιοχή.

Πρωταρχικός στόχος του έργου LIFE AgrOassis είναι η συμβολή στην προσαρμογή του αγροτικού τομέα στην κλιματική αλλαγή για τις δύο πιο νοτιοανατολικές χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, την Ελλάδα και την Κύπρο, αλλά και ευρύτερα. Το έργο αναπτύσσει και θα προωθεί καινοτόμες τεχνικές, βέλτιστες πρακτικές, μεθόδους και προσεγγίσεις σε περιοχές όπου σήμερα εκτίθενται στην ερημοποίηση και στο μέλλον αναμένεται να γίνουν ακόμη πιο ευάλωτες στην κλιματική αλλαγή. Οι δράσεις του έργου και οι σκοποί της φύτευσης βαθύρριζων φυτών εστιάζουν στην αντιμετώπιση της ερημοποίησης και στην υποστήριξη του γεωργικού τομέα σε περιοχές που επηρεάζονται από την κλιματική αλλαγή, όπως επίσης στην προστασία του εδάφους από τη διάβρωση που προκαλείται από τη βροχή, τον άνεμο και τη μειωμένη κατεργασία του εδάφους από την άροση μέσω εφαρμογής άλλων μεθόδων (π.χ. στελεχοκόπτης, δισκοσβάρνα). Μια άλλη δράση του έργου αφορά στην επαναφορά παραδοσιακών φωτοφρακτών γύρω από τα χωράφια, σε περιφράξεις υποβαθμισμένων αγροτεμαχίων, με την πρωτοποριακή μέθοδο βαθύρριζων φυτών σε σωλήνες, προσαρμοσμένα σε συνθήκες ξηρασίας. Επιπροσθέτως, το έργο συμβάλλει στην προώθηση της κυκλικής οικονομίας στον αγροτικό τομέα της Κύπρου με τη δημιουργία μονάδων κομποστοποίησης για την αειφορική παραγωγή κομπόστ και ενσωμάτωση στο έδαφος με αποτέλεσμα τον μετριασμό της κλιματικής αλλαγής.

AgrOassisFieldTrip

AgrOassisFieldTrip 2