Τετ, Μάι

Ανοικτές Τηλεδιαλέξεις Dr Radoje V. Šoškić | From Beckett to Hare: Mapping Modern British Theatre (11-15 Μαρτίου 2024)

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ) επισκέπτεται o Δρ Radoje V. Šoškić, Αναπληρωτής Καθηγητής στο University of Priština in Kosovska Mitrovica, για μια σειρά ανοικτών διαλέξεων στο πλαίσιο του Προγράμματος Διεθνούς Κινητικότητας Erasmus+. Το πρόγραμμα διδασκαλίας, το οποίο εντάσσεται στο Μεταπτυχιακό πρόγραμμα "Θεατρικές Σπουδές" του ΑΠΚΥ,  έχει γενικό τίτλο «From Beckett to Hare: Mapping Modern British Theatre».

Ο Δρ. Radoje V. Šoškić είναι Αναπληρωτής Καθηγητής Σύγχρονης Αγγλικής και Αμερικανικής Λογοτεχνίας στο Πανεπιστήμιο της Πρίστινα. Οι κύριοι ερευνητικοί τομείς του είναι η σύγχρονη βρετανική και αμερικανική λογοτεχνία, οι μετα-αποικιακές σπουδές, η ανθρωπολογία και η δυτική φιλοσοφία και μυθολογία. Έχει συγγράψει τρεις επιστημονικές εκδόσεις που πραγματεύονται τον μεταμοντερνισμό στην αμερικανική δραματουργία, τη φιγούρα του Αρλεκίνου στα έργα του Σαίξπηρ και τα τελευταία έργα του Arthur Miller και του Steve Tesich, καθώς και πολλά άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά.

Το πρόγραμμα των ανοικτών τηλεδιαλέξεων από τις 11 έως και τις 15 Μαρτίου 2024 έχει ως εξής:

• Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024 | 20:00 – 21:00 (GMT+2)

1η διάλεξη: Introduction to Modern British Drama, Session 1: Overview of Modern British Drama, Session 2: Samuel Beckett’s theatre of the absurd

• Τρίτη 12 Μαρτίου 2024 | 20:00 – 21:00 (GMT+2)

2η διάλεξη: Harold Pinter’s “comedies of menace”, Session 1: Understanding Pinter’s linguistic intricacies, Session 2: In-depth study of Pinter’s selected plays

• Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 | 19:00 – 20:30 (GMT+2)

Ανοικτή υβριδική διάλεξη με τίτλο «Exploring the Political Theatre of David Hare»

Ο πολυβραβευμένος David Hare είναι μια εξέχουσα προσωπικότητα του σύγχρονου θεάτρου, ίσως ένας από τους σημαντικότερους δραματουργούς με διορατική και προκλητική προσέγγιση στα πολιτικά και κοινωνικά ζητήματα. Τα έργα του πραγματεύονται την εξουσία, τη θεσμική διαφθορά, τη διάβρωση των δημοκρατικών αξιών. Στη διάλεξή του ο Αν. Καθηγ. Radoje V. Šoškić επιχειρεί να παρουσιάσει την εξελικτική πορεία της δραματουργίας του David Hare εντός του κοινωνικοπολιτικού περιβάλλοντος των δεκαετιών 1970, 1980 και 1990.

Στο Κεντρικό Κτήριο του ΑΠΚΥ στη Λευκωσία (Λεωφόρος Γιάννου Κρανιδιώτη 33, 2220 Λατσιά)

Με ταυτόχρονη διαδικτυακή μετάδοση μέσω των εργαλείων τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στον σύνδεσμο: https://tinyurl.com/53e937st.

• Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024 | 18:30 – 20:00 (GMT+2)

4η διάλεξη: Political theater of Caryl Churchill, Session 1: Churchill’s contribution to political theater, Session 2: Close reading of selected experts from Churchill’s plays

• Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 | 20:00 – 21:00 (GMT+2)

5η διάλεξη: Stoppard as a postmodernist playwriter, Session 1: Introduction to Stoppard’s Postmodern Elements, Session 2: Analysis of Stoppard’s Notable Works