Σαβ, Απρ

6ος Κύκλος της Σειράς Εξειδικευμένων Διαλέξεων σε Θέματα Χημικής Μηχανικής - Μηχανικής Περιβάλλοντος και Διαχείρισης Περιβάλλοντος

Εγκαινιάζεται στις 25 Οκτωβρίου 2023 ο 6ος Κύκλος της Σειράς εξειδικευμένων διαλέξεων σε θέματα Χημικής Μηχανικής - Μηχανικής Περιβάλλοντος και Διαχείρισης Περιβάλλοντος, τον οποίο διοργανώνει το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Διαχείριση και Προστασία Περιβάλλοντος» και το Εργαστήριο Χημικής Μηχανικής και Μηχανικής Αειφορίας του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ). Οι διαλέξεις, οι οποίες θα μεταδίδονται διαδικτυακά και ορισμένες θα είναι υβριδικές και θα συνδυάζουν και φυσική παρουσία, εστιάζουν σε θέματα κλιματικών αλλαγών, κυκλικής οικονομίας, επεξεργασίας αποβλήτων, στις επιπτώσεις ανθρωπογενών και άλλων παραγόντων στο περιβάλλον, καθώς και σε ζητήματα περιβαλλοντικής αειφορίας, μεταβολισμού πόλεων, χημικής μηχανικής και εταιρικής βιωσιμότητας και υπευθυνότητας. Η Σειρά Διαλέξεων ενδιαφέρει κάθε ακαδημαϊκό, ερευνητή, φοιτητή ή και τον απλό πολίτη που τον απασχολούν οι επιστήμες του περιβάλλοντος και της χημικής μηχανικής, η έρευνα και η προστασία του περιβάλλοντος.

Ο κύκλος των διαλέξεων,  ο οποίος θα λάβει χώρα μεταξύ Οκτωβρίου 2023 και Μαΐου 2024 με ώρα έναρξης τις 18:00, είναι ανοικτός για ελεύθερη διαδικτυακή παρακολούθηση σε όλους, όσοι συνδεθούν με τα εργαλεία Τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στον σύνδεσμο https://tinyurl.com/bddunxsp.

Για διά ζώσης συμμετοχή, ο χώρος διεξαγωγής των διαλέξεων είναι το κτίριο της Σχολής Θετικών και Εφαρμοσμένων Επιστημών στη Λευκωσία (Λεωφόρος Γιάννου Κρανιδιώτη 89, 2220 Λατσιά).

Τη Σειρά υποστηρίζει το γραφείο της Επιτρόπου Περιβάλλοντος

Σύνδεσμος εγγραφής για Πιστοποιητικά Παρακολούθησης: https://forms.office.com/e/eDPBnTuJWp

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (αναθεώρηση 12/03/2024)

Ημερομηνία Ομιλητής / Ομιλήτρια Θέμα