Πεμ, Μάι

Ενδεχόμενο διαρροής ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων και προσωπικών δεδομένων

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου ενημερώνει ότι, μετά την πρόσφατη κυβερνοεπίθεση που δέχθηκε και την υποκλοπή αρχείων, ενδέχεται να έχουν διαρρεύσει τόσο ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, όσο και προσωπικά δεδομένα ατόμων που συσχετίζονται με το Πανεπιστήμιο.

Οι Πανεπιστημιακές Αρχές διαβεβαιώνουν τους/τα ενδιαφερόμενους/α φορείς/άτομα ότι οι Υπηρεσίες του Πανεπιστημίου εργάζονται εντατικά για την  αντιμετώπιση όλων των θεμάτων που έχουν προκύψει από την κυβερνοεπίθεση. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι συγκεκριμένες επιθέσεις διαφαίνεται πως έχουν στοχοποιήσει εταιρείες/δημόσιους φορείς κ.λπ. που λειτουργούν εντός των ορίων της Κυπριακής Δημοκρατίας.

Το Πανεπιστήμιο για ακόμη μία φορά θα ήθελε να επιστήσει την προσοχή σε όλους και όλες στα όσα αναφέρονται στο κείμενο που αναρτήθηκε στον σύνδεσμο https://www.ouc.ac.cy/index.php/el/odigoi-xrisis/paraminete-asfalis/be-safe και αναφέρεται σε «Καλές πρακτικές για ασφαλή χρήση δικτυακών υπηρεσιών».