Τετ, Μάι

Η Αναπλ. Καθηγ. Σταυρούλα Τσιπλάκου Προσκεκλημένη Ομιλήτρια στο 15th International Conference on Greek Linguistics

Στο 15ο Διεθνές Συνέδριο για την Ελληνική Γλωσσολογία (15th International Conference on Greek Linguistics) συμμετέχει ως Προσκεκλημένη Ομιλήτρια (Keynote Speaker) η Σταυρούλα Τσιπλάκου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Γλωσσολογίας στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Ελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ). Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στις 16-19 Σεπτεμβρίου 2021 στο Πανεπιστήμιο Βελιγραδίου.

Το συνέδριο, το οποίο πραγματοποιείται κάθε δύο χρόνια, επικεντρώνεται σε όλες τις πτυχές της γλωσσολογικής μελέτης και ανάλυσης της ελληνικής γλώσσας (εφαρμοσμένη γλωσσολογία, υπολογιστική γλωσσολογία, γλωσσολογία σωμάτων κειμένων, διαλεκτολογία, ανάλυση λόγου και συνομιλίας, σύνταξη, ιστορική γλωσσολογία, διδακτική της γλώσσας, λεξικογραφία, λεξικολογία, μορφολογία, νευρογλωσσολογία, φωνητική, φωνολογία, πραγματολογία, ψυχογλωσσολογία, σημασιολογία, κοινωνιογλωσσολογία) με τη συμμετοχή εγνωσμένου κύρους ακαδημαϊκών και ερευνητών/τριών της γλωσσολογίας από τον ελληνικό και διεθνή χώρο. Το συνέδριο διοργανώνει το Τμήμα Νεοελληνικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Βελιγραδίου. Η πρόσκληση για υποβολή περιλήψεων (Call for Papers) έχει ήδη ανακοινωθεί με καταληκτική ημερομηνία την 15η Ιανουαρίου 2021.