Παρ, Απρ

Διαδικτυακό σεμινάριο "Ψυχική υγεία, ποιότητα σχέσεων και οριοθέτηση"

Για τη σημασία της υγιούς οριοθέτησης στην ψυχική υγεία και την ποιότητα των σχέσεων θα μιλήσει η Νάταλυ Λούμπα, εγγεγραμμένη Συμβουλευτική Ψυχολόγος, σε ανοικτό διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα «Ψυχική υγεία, ποιότητα σχέσεων και οριοθέτηση», το οποίο διοργανώνει το Γραφείο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Στήριξης του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ) την Πέμπτη 22 Οκτωβρίου 2020 στις 18:00.

Η ψυχολόγος, συνεργάτις του ΑΠΚΥ, θα συζητήσει με το κοινό πώς επηρεάζουν τα όρια την ψυχική υγεία και τη δυνητική αδυναμία των ανθρώπων να θέσουν όρια στον εαυτό τους και στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Θέματα προς συζήτηση:

• Τί είναι η 'οριοθέτηση' και ποια η χρησιμότητά της;
  • Πώς επηρεάζουν τα όρια την ψυχική υγεία και τη σχέση του καθενός με τον εαυτό του;
  • Γιατί είναι δύσκολο να θέσει κάποιος όρια;
  • Ποιοι τύποι ορίων υπάρχουν;
  • Πώς θέτονται υγιή όρια και τι μπορεί κάποιος να κάνει εάν αυτά τα όρια δεν γίνονται σεβαστά από τους γύρω του;

Το διαδικτυακό σεμινάριο είναι ανοιχτό για τη φοιτητική κοινότητα του ΑΠΚΥ, αλλά και για το ευρύ κοινό.

Ο κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να παρακολουθήσει ζωντανά και διαδικτυακά, αφού συνδεθεί ελεύθερα στα εργαλεία τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στο https://tinyurl.com/wadjxc8.