Παρ, Απρ

Τηλεσεμινάριο «Θεατρική Σκηνοθεσία - Στάδια Διαδικασίας από την επιλογή ενός έργου μέχρι την παράσταση»

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ) και το Μεταπτυχιακό πρόγραμμα «Θεατρικές Σπουδές» φιλοξενούν την Τετάρτη, 16 Νοεμβρίου 2022 τον γνωστό Κύπριο σκηνοθέτη Πάρι Ερωτοκρίτου σε ένα ανοικτό τηλεσεμινάριο με τίτλο: «Θεατρική Σκηνοθεσία - Στάδια Διαδικασίας από την επιλογή ενός έργου μέχρι την παράσταση». Με αφορμή την επικείμενη παράστασή του Λυσσασμένη Γάτα του Τενεσί Ουίλλιαμς στον Θεατρικό Οργανισμό Κύπρου, ο Πάρις Ερωτοκρίτου θα μιλήσει για τη θεατρική σκηνοθεσία, τις εμπνεύσεις και τις πηγές του, τα στάδια διαδικασίας από την επιλογή ενός έργου μέχρι και την παράσταση και το πώς οι θεατές, αλλά και οι συντελεστές τη βιώνουν. Το σεμινάριο θα αρχίσει στις 19:00 και κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να συνδεθεί ελεύθερα στην πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στον σύνδεσμο https://bit.ly/3Uo4As0

Ο Πάρις Ερωτοκρίτου είναι Καλλιτεχνικός Διευθυντής της Fresh Target Theatre Ensemble. Σπούδασε Νομική στο King’s College London και Υποκριτική στη Δραματική Σχολή Αθηνών. Είναι απόφοιτος με διάκριση του Μεταπτυχιακού Τμήματος Θεατρικής Σκηνοθεσίας της Βασιλικής Ακαδημίας Δραματικής Τέχνης του Λονδίνου (Royal Academy of Dramatic Art). Δούλεψε με την ιδιότητα του σκηνοθέτη στο Royal Shakespeare Company, Cheek by Jowl/Barbican Centre, National Youth Theatre, Bush Theatre, Soho Theatre, Theatre Royal Stratford East, Theatre 503, Bridewell Theatre (Λονδίνο). Σκηνοθέτησε τις παραστάσεις Cyprus Avenue του David Ireland, Red Sky Morning του Tom Holloway (Fresh Target Theatre Ensemble), Ριχάρδος ΙΙΙ του William Shakespeare (ΘΟΚ, Κεντρική Σκηνή, 2019), Άλκηστις του Ευριπίδη (Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαίου Ελληνικού Δράματος 2018, Fresh Target Τheatre), Ψυχολογία Συριανού Συζύγου του Εμμανουήλ Ροϊδη (Fresh Target Τheatre), 'Αμλετ του William Shakespeare (Fresh Target Τheatre), Σε Στενό Οικογενειακό Κύκλο του Αλεξάντερ Οστρόφσκι (Fresh Target Τheatre), Πυρκαγιές του Ουαζντί Μουαουάντ (ΘΟΚ - Πάφος Πολιτιστική Πρωτεύουσα 2017), Λεόντιος και Λένα του Γκέοργκ Μπύχνερ (Fresh Target Τheatre), Νίτσα του Γιώργου Τριλλίδη (Fresh Target Τheatre), Ένας Αξιοπρεπής Γάμος του Μπέρτολτ Μπρέχτ (Fresh Target Τheatre), The Fall του John Webber (Theatre 503), Love and Money του Dennis Kelly (RADA), Promises του Andrew Thompson, Wolfgang του Yiannis Mavritsakis (GFCA), Home Project UK (Theatre Royal Stratford East), A Slight Risk (Διεθνές Φεστιβάλ Κύπρια 2012), Η Καρδιά Ενός Σκύλου του Mιχαήλ Μπουλγκάκοφ (Paravan Proactions), Συμβόλαιο Εργασίας του Mike Bartlett, Νέα Τάξη Πραγμάτων 1&2 του Harold Pinter (Fresh Target Τheatre), Ο Εραστής του Harold Pinter (Fresh Target Τheatre), The Kitchen του Arnold Wesker (RADA). Συνεργάστηκε ως associate director στις παραγωγές Tis Pity She’s a Whore (Cheek by Jowl/Barbican Centre/World Tour), Homegrown (National Youth Theatre), Fall of the Kingdom Rise of the Foot Soldier (Royal Shakespeare Company), Seagull Cinema (Theatre 503) και Yerma (RADA). Έχει επίσης σκηνοθετήσει την ταινία μικρού μήκους Scratch. Το σενάριο για την καινούρια του μικρού μήκους ταινία Cyprus Soil Mafia - της οποίας τα γυρίσματα ξεκίνησαν το 2022- έχει επιλεχθεί από το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφο του Τορίνο για παρουσίαση.  Ήταν υποφήφιος για το βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας στα Θεατρικά Βραβεία Κύπρου το 2012, το 2017 και το 2018.

Καταχωρήστε την εκδήλωση στο ημερολόγιό σας

Apple Google Office 365 Outlook Outlook.com Yahoo