Τρι, Απρ

#Retreat2022: Οι επαγγελματίες της ενημέρωσης συναντούν την ακαδημαϊκή δημοσιογραφία

Θέματα που αφορούν τη Δημοσιογραφία και την Επικοινωνία σε συγκυρίες και συνθήκες της σύγχρονης εποχής, θα βρεθούν στο επίκεντρο του #Retreat2022.

Το #Retreat, η ετήσια συνάντηση ανθρώπων από τον χώρο της δημοσιογραφίας και της επικοινωνίας, θα πραγματοποιηθεί φέτος με φυσική παρουσία, το Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022, 10:00-17:00, στον Ιανό στην Αθήνα, Σταδίου 24Οι εισηγήσεις, οι συζητήσεις και τα εργαστήρια είναι ανοικτά προς όλους για συμμετοχή και ανταλλαγή απόψεων στη διεύθυνση:

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τρία workshops που αφορούν πρώτιστα την αποτύπωση των αλλαγών στη διδασκαλία, την έρευνα, τη δημοσιογραφία και την επικοινωνία, ως εξής:

• Αποκωδικοποιώντας τα social media.
  • Επιστήμη και ανορθολογισμός στη δημοσιογραφία.
  • Influencers και Δημοσιογράφοι.

Επίσης, θα πραγματοποιηθεί στρογγυλό τραπέζι με διακεκριμένους ομιλητές και θέμα «Πού πηγαίνει το Διεθνές Σύστημα: αναζητώντας την επόμενη μέρα».

Άξονες συζήτησης

• «Πώς την ερμηνεύουμε». Ειρήνη Χειλά, Καθηγήτρια Διεθνών Σχέσεων
  • «Πώς την προσλαμβάνουμε». Βαγγέλης Χωραφάς, Πολιτικός Αναλυτής
  • «Πώς την περιγράφουμε στην κοινή γνώμη». Αθανάσιος Σαμαράς, Αναπληρωτής Καθηγητής Διεθνών Σχέσεων
  • «Ο νέος ρόλος του μηντιακού σύμπαντος». Αντώνης Παπαγιαννίδης, Δημοσιογράφος

Συμμετέχει συντονίζοντας η Σοφία Ιορδανίδου, δημοσιογράφος.

Συνδιοργανωτές είναι τo Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου «Επικοινωνία και Νέα Δημοσιογραφία», το Advanced Media Institute και η ενημερωτική ιστοσελίδα www.dimosiografia.com

Υποστηρικτές του #Retreat2022 είναι οι Ιανός και οι Μεταμεσονύκτιες Εκδόσεις.

Όλο το πρόγραμμα μπορείτε να το δείτε εδώ

Καταχωρήστε το #Retreat2022 στο ημερολόγιό σας

Apple Google Office 365 Outlook Outlook.com Yahoo