Παρ, Μαρ

Public Talk: Leadership in public health management and public health crises

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ) και το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Διοίκηση Μονάδων Υγείας» έχουν την τιμή να φιλοξενούν την εβδομάδα 9-13 Μαΐου 2022 τον Dr Rami Abdullah Saadeh, Επίκουρο Καθηγητή στην Ιατρική Σχολή του Jordan University of Science and Technology (JUST). Στο πλαίσιο της εν λόγω επίσκεψης, η οποία πραγματοποιείται με χρηματοδότηση του προγράμματος Erasmus+ International Mobility, διοργανώνονται πέντε (5) ανοικτές δημόσιες διαλέξεις, οι οποίες ενδιαφέρουν επαγγελματίες του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα της υγείας, τεχνοκράτες, καθώς και φορείς χάραξης πολιτικής σε θέματα δημόσιας υγείας.

Την Πέμπτη 12 Μαΐου 2022 στις 18:00 o Dr Saadeh θα δώσει δημόσια ομιλία με θέμα «Leadership in public health management and public health crises».

Για διά ζώσης συμμετοχή: Αίθουσα συνεδριάσεων του 4ου ορόφου του κεντρικού κτιρίου του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου στα Λατσιά (Λεωφόρος Γιάννου Κρανιδιώτη 33, 2220 Λατσιά, Λευκωσία).

Σύνδεσμος τηλε-παρακολούθησης: https://bit.ly/3sbBDDE

Πιστοποιητικά παρακολούθησης θα σταλούν σε όλους/ες τους/τις συμμετέχοντες/ουσες, που θα πραγματοποιήσουν εγγραφή στον σύνδεσμο: https://forms.office.com/r/Ua85NEYjSQ

Σύντομη περίληψη:

A strong and effective leadership is the steering gear for public health management. During crises, strong leadership is essential to manage the effects of the crises, ensure the sustainability of services, and protect the population. During the COVID-19 crisis, right decisions and effective communication was essential to assure the public, which was not possible without a trustful governmental leadership. This presentation will explain the levels of leadership, its importance during crisis, and the characteristics of a strong leadership.

Σύντομο βιογραφικό:

Ο Dr. Rami Saadeh είναι πτυχιούχος (Dental Surgery) του Jordan University of Science and Technology, κατέχει Μεταπτυχιακό τίτλο στη Δημόσια Υγεία (Tulane University, ΗΠΑ) και διδακτορικό τίτλο στην Περιβαλλοντική Υγεία και Επιδημιολογία (Indiana University, ΗΠΑ). Επίσης, έχει εκπαιδευτεί σε πρόγραμμα ειδικότητας στην οδοντιατρική και δημόσια υγεία στο Πανεπιστήμιο του Τέξας στις ΗΠΑ. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στην προαγωγή της δημόσιας υγείας, τις  περιβαλλοντικές και κοινωνικές ανισότητες μεταξύ των κοινοτήτων, με ιδιαίτερη έμφαση στις ευάλωτες ομάδες όπως τα παιδιά, οι γυναίκες, οι ηλικιωμένοι και οι πληθυσμοί με χαμηλότερο κοινωνικοοικονομικό επίπεδο.

Καταχωρήστε την εκδήλωση στο ημερολόγιό σας

Apple Google Office 365 Outlook Outlook.com Yahoo