Σαβ, Απρ

Τηλεδιάλεξη: «Gortyn from Paganism to Christianity in the archaeological record»

Το θέμα «Gortyn from Paganism to Christianity in the archaeological record» πραγματεύεται η Isabella Baldini, Καθηγήτρια Υστερορωμαϊκής & Βυζαντινής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο της Μπολόνια, στη δεύτερη τηλεδιάλεξη του 3ου Κύκλου της Σειράς Διαλέξεων για την Ύστερη Αρχαιότητα με γενικό τίτλο «Όταν ο Κόσμος μας έγινε Χριστιανικός», που διοργανώνει το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ).

Η τηλεδιάλεξη θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 11 Μαρτίου 2021 στις 19.00 και θα μεταδοθεί μέσω της Πλατφόρμας Τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στον σύνδεσμο https://bit.ly/3qgKCQi.

Στους ενδιαφερόμενους θα χορηγείται βεβαίωση παρακολούθησης μετά από προεγγραφή στον σύνδεσμο https://tinyurl.com/3snmfp9r.

Στη διάλεξή της η Καθηγήτρια Baldini θα επικεντρωθεί σε πτυχές της διάδοσης του χριστιανισμού αξιοποιώντας αρχαιολογικά ευρήματα και κειμενικές πηγές από την περιοχή της Γόρτυνας στην Κρήτη, μιας από τις μεγαλύτερες αρχαίες πόλεις της Μεσογείου. Συγκεκριμένα, θα παρουσιάσει ευρήματα από τρία διαφορετικά σημεία της περιοχής, το Πραιτόριο, την Αγορά και τη Μητρόπολη, ώστε να ιχνηλατηθεί η μνημειακή τοπογραφία της Γόρτυνας κατά τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες. Σε αυτό το πλαίσιο, θα εξετασθεί επίσης η σχέση με το σημαντικό εβραϊκό στοιχείο της περιοχής, αλλά και τους οπαδούς της παραδοσιακής θρησκείας.

Η Isabella Baldini είναι Καθηγήτρια Υστερορωμαϊκής & Βυζαντινής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο της Μπολόνια, από το οποίο και έλαβε το διδακτορικό της. Τα επιστημονικά της ενδιαφέροντα εστιάζονται στη μελέτη της εκκλησιαστικής και της οικιστικής αρχιτεκτονικής και των τεχνουργημάτων της πρώιμης βυζαντινής περιόδου. Πρόσφατα συντόνισε το ευρωπαϊκό έργο «BYZART: Βυζαντινή τέχνη και αρχαιολογία». Οι ανασκαφικές της έρευνες επικεντρώνονται στην περιοχή της Μεσογείου και ιδιαίτερα στη Σικελία (Piazza Armerina, Chiaramonte Gulfi) και στην Ελλάδα (Γόρτυνα, Κως). Είναι διευθύντρια του Interuniversity Center for Studies on Late Antique Housing in the Mediterranean (CISEM) και μέλος διαφόρων επιστημονικών ιδρυμάτων.

Η Σειρά Διαλέξεων για την Ύστερη Αρχαιότητα οργανώνεται το τρέχον ακαδημαϊκό εξάμηνο (Φεβρουάριος – Μάιος 2021) από το Πρόγραμμα «Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό» του ΑΠΚΥ. Εστιάζει στην ιστορική περίοδο της ύστερης αρχαιότητας (π. 300-700 μ.Χ.), η οποία ευρισκόμενη στο μεταίχμιο μεταξύ αρχαίων και μέσων χρόνων, έχει διαχρονική αξία ως αντικείμενο ιστορικής μελέτης, διότι την εν λόγω περίοδο ο ελληνορωμαϊκός κόσμος έρχεται αντιμέτωπος με τον αναδυόμενο χριστιανισμό, πυροδοτώντας μια πολιτισμική έκρηξη. Υπεύθυνος της Σειράς Διαλέξεων είναι ο Γιώργος Δεληγιαννάκης, Αναπληρωτής Καθηγητής και Ακαδημαϊκός Υπεύθυνος του Προγράμματος «Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό». Τη Σειρά στηρίζει ο Δήμος Αγλαντζιάς και το Σωματείο Φοιτητών και Αποφοίτων του Προγράμματος.

Full abstract:

The lecture of Professor I. Baldini will focus on the aspects of Christianization in Gortyn (Crete), one of the major cities in the Mediterranean, through archaeological and textual documentation. In particular, data concerning the three districts of the Praetorium, the Agora and Mitropolis will be analyzed, in order to follow the Christian monumental development of the city, with the displacement of the epicenter's previous settlement in relation to the expansion of the urban episcope. In this context, the problem of the relationship with pagan and Jewish urban identities will also be examined.

Short bio:

Isabella Baldini is a Professor of Christian and Medieval Archaeology at the University of Bologna. After having completed specialization studies in Archaeology at the Italian archaeological school of Athens, she obtained her PhD from the University of Bologna. Her work mainly examines ecclesiastical and residential architecture during the early-Byzantine period and Late Antique and Byzantine jewellery.

Throughout her career, she has been awarded grants from the Accademia dei Lincei, the Dumbarton Oaks Research Library and Collection and the Alexander S. Onassis Public Benefit Foundation Greece. Her most research work includes the coordination of the European project ‘BYZART – Byzantine Art and Archaeology Thematic Channel’ (https://byzart.eu/). Her excavation work is focused on the Mediterranean area, particularly in Sicily (Piazza Armerina, Chiaramonte Gulfi) and Greece (Gortina, Kos). Apart from being the director of the Interuniversity Center for Studies on Late Antique Housing in the Mediterranean (ACentro Interuniversitario di Studi sull’Edilizia abitativa tardoantica nel Mediterraneo (CISEM)), Professor I. Baldini is also a member of various scientific institutions.