Πεμ, Μάι

Πρώτη συνεδρία Συμβουλευτικής Επιτροπής της Σχολής Οικονομικών Επιστημών και Διοίκησης

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ), εξειδικευμένο στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, προσφέρει προπτυχιακά, μεταπτυχιακά και διδακτορικά προγράμματα σπουδών με άμεσο αντίκρισμα στην αγορά εργασίας, καθώς και προγράμματα επαγγελματικής και διά βίου μάθησης. Με στόχο την ενίσχυση της διασύνδεσής του με τον επιχειρηματικό κόσμο, τη βιομηχανία και την κοινωνία, η Σχολή Οικονομικών Επιστημών και Διοίκησης (ΣΟΕΔ) του ΑΠΚΥ θεσμοθέτησε Συμβουλευτική Επιτροπή, η οποία απαρτίζεται από καταξιωμένους ηγέτες, ακαδημαϊκούς, στελέχη και επαγγελματίες του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα στις επιμέρους θεματικές της. Την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο ΑΠΚΥ η πρώτη συνεδρία της Συμβουλευτικής Επιτροπής της Σχολής Οικονομικών Επιστημών και Διοίκησης (ΣΕΣΟΕΔ) με μέλη Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού της Σχολής. Κύριοι στόχοι της πρώτης αυτής συνεδρίας υπήρξαν η γνωριμία μεταξύ των μελών, η πρώτη επαφή τους με τη ΣΟΕΔ, το εκπαιδευτικό και το ερευνητικό της έργο, καθώς και η συζήτηση σε ομάδες εργασίας των προγραμμάτων σπουδών της Σχολής.

Ο κύριος σκοπός της ΣΕΣΟΕΔ είναι να προσφέρει συμβουλευτική και έγκαιρη καθοδήγηση στη Σχολή Οικονομικών και Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΑΠΚΥ. Ο συμβουλευτικός αυτός ρόλος της διασφαλίζει τη διατήρηση των καθιερωμένων προτύπων και στρατηγικών στόχων και ενισχύει την ενσωμάτωση των απαιτούμενων δεξιοτήτων και ικανοτήτων που απαιτούνται από το ταχέως εξελισσόμενο τοπίο της αγοράς στα προγράμματα έρευνας και σπουδών του Πανεπιστημίου. Αποσκοπεί, ακόμη, στο να συμβάλλει στην προώθηση του έργου της Σχολής και των αποφοίτων της και στη διασύνδεση της Σχολής με επιχειρήσεις και οργανισμούς, προωθώντας αμοιβαία επωφελείς σχέσεις.

SESOED 2 SESOED 3

SESOED 1