Τετ, Μάι

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου συμμετέχει και υποστηρίζει τη δράση Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ [23.03.2024]

H ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ!

Είναι κάθε ώρα και κάθε στιγμή που στο μυαλό μας είναι το καλό του πλανήτη μας.

FLYER

Η φετινή «Ώρα της Γης» στην Κύπρο εστιάζει στη μηδενική σπατάλη τροφίμων #ZeroFoodWaste. Είναι μία από τις μεγαλύτερες απειλές για τον πλανήτη μας. Κάθε χρόνο, στις ανεπτυγμένες χώρες, πετάμε περίπου 1,3 δισ. τόνους τροφής στα σκουπίδια. Την ίδια στιγμή, υποσιτίζονται πάνω από 850 εκατομμύρια άνθρωποι. Η σπατάλη τροφίμων θα μπορούσε να καλύψει τέσσερις φορές τις ανάγκες των ανθρώπων που υποσιτίζονται. Μπορούμε να το αντιληφθούμε;

Η σπατάλη τροφίμων, εκτός από οικονομικό αντίκτυπο στο κάθε νοικοκυριό, έχει τεράστιες περιβαλλοντικές συνέπειες. Έχει και μεγάλες οικονομικές επιπτώσεις για όλους τους εμπλεκόμενους φορείς (παραγωγή, μεταποίηση, μεταφορά, διανομή, κατανάλωση). Αυξάνονται τα οργανικά απόβλητα, επηρεάζεται το έδαφος, επιβαρύνεται η ατμόσφαιρα με τους τόνους αερίων του θερμοκηπίου που ρυπαίνουν λόγω του μεθανίου που απελευθερώνεται από τα τρόφιμα που σαπίζουν στους χώρους υγειονομικής ταφής.

Σπατάλη τροφίμων σημαίνει σπατάλη πόρων, ενέργειας και νερού. Τεράστιες ποσότητες ενέργειας καταναλώνονται για την παραγωγή τροφίμων. Το νερό που χρησιμοποιείται για την παραγωγή των απορριπτόμενων τροφίμων θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από 9 δισεκατομμύρια ανθρώπους με περίπου 200 λίτρα ανά άτομο την ημέρα.

Σύμφωνα με την 3η Παγκύπρια Έρευνα FOODprint, οι Κύπριοι αλλάζουν, αλλά με πολύ μικρά βήματα. Είναι στο χέρι μας!

• Αγοράζουμε τρόφιμα όταν υπάρχει ανάγκη
  • Διαχειριζόμαστε ορθότερα τα υπολείμματα φαγητού
  • Μειώνουμε τις ποσότητες τροφίμων, φρούτων και λαχανικών που πετάμε στα σκουπίδια
  • Αλλάζουμε καταναλωτικές συνήθειες
  • Ενεργοποιούμαστε σε θέματα κομποστοποίησης
  • Δίνουμε ώθηση στην κυκλική οικονομία

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ) συμμετέχει και στηρίζει ενεργά την παγκόσμια δράση «Η Ώρα της Γης».

Καλούμε την πανεπιστημιακή μας κοινότητα και όλους τους φίλους και συνεργάτες του ΑΠΚΥ να στείλουμε μήνυμα αναγκαιότητας για την προστασία του περιβάλλοντος, για την προστασία των χερσαίων οικοσυστημάτων, για την εξοικονόμηση ενέργειας, για τη μηδενική σπατάλη τροφίμων. Ενώνουμε τη «φωνή» μας με εκατομμύρια άλλους ανά τον κόσμο.

• Συνδέσου με τη γη μας.
  • Άλλαξε τις συνήθειές σου.
  • Γίνε μέρος της αλλαγής.

«Η μεγαλύτερη ώρα για τη Γη» #BiggestHourForEarth είναι ΤΩΡΑ!

Όλοι μαζί, «Διαμορφώνουμε το μέλλον μας!» #ShapeOurFuture

Κάνουμε αρχή με μία συμβολική κίνηση. Στις 23 Μαρτίου 2024, σβήνουμε όλοι τα φώτα μας για 60 λεπτά, μεταξύ 20:30 - 21:30.

#EarthHour2024

Περισσότερες πληροφορίες για την «Ώρα της Γης»: www.earthhourcy.org