Τετ, Μάι

Συνάντηση Πρύτανη Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου και Πρέσβη της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ελλάδα

Ο Πρύτανης του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου Καθηγητής Πέτρος Πασιαρδής είχε συνάντηση εργασίας με τον Πρέσβη της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ελλάδα, κ. Σταύρο Αυγουστίδη. Στο πλαίσιο των επαφών τους, συζητήθηκε η στενή συνεργασία του ΑΠΚΥ με την κυπριακή Πρεσβεία γενικότερα, και το Σπίτι της Κύπρου για την προώθηση πολιτιστικών και επιστημονικών δράσεων ειδικότερα. Ο Πρύτανης του ΑΠΚΥ ενημέρωσε τον κ. Πρέσβη για το εκπαιδευτικό έργο του Πανεπιστημίου και την εξειδίκευσή του στην ανοικτή και εξ αποστάσεως εκπαίδευση, αλλά και τη συνεργασία του με ελληνικά ακαδημαϊκά ιδρύματα και ερευνητικούς οργανισμούς. Συζητήθηκαν προοπτικές μετεγγραφών κυπρίων φοιτητών που σπουδάζουν στην Ελλάδα στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, καθώς και η μεγαλύτερη προβολή των προγραμμάτων σπουδών που προσφέρει το ΑΠΚΥ στην ελληνική επικράτεια. Στο πλαίσιο της ήδη αγαστής συνεργασίας με το Σπίτι της Κύπρου, ΑΠΚΥ και Πρεσβεία θα προωθήσουν νέες επιστημονικές και πολιτιστικές δράσεις.

OUCRector CYAmbassador