Τετ, Μάι

Συνάντηση του Πρύτανη του ΑΠΚΥ με τις Πρυτανικές Αρχές του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Συνάντηση με τον Πρύτανη Καθηγητή Γεράσιμο Σιάσο και τον Αντιπρύτανη Οικονομικών και Ανάπτυξης Καθηγητής Αριστείδη Σάμιτα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, είχε στην Αθήνα ο Πρύτανης του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου Καθηγητής Πέτρος Πασιαρδής. Στο πλαίσιο της επίσκεψής του στο ΕΚΠΑ, ο Πρύτανης του ΑΠΚΥ ενημέρωσε τον ομόλογό του για τη στρατηγική ανάπτυξης του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου και συζήτησαν με τον Καθηγ. Σιάσο και τον Αντιπρύτανη Καθηγ. Σάμιτα προοπτικές για τη συνεργασία των δύο Πανεπιστημίων, κυρίως, σε θέματα σχεδιασμού και προσφοράς διιδρυματικών προγραμμάτων σπουδών με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Στο νέο τοπίο της εκπαίδευσης, η στενή συνεργασία των κυπριακών και των ελληνικών πανεπιστημίων μπορεί να θέσει τη βάση για την περαιτέρω ανάπτυξη και διεθνοποίηση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης των δύο χωρών.

OUCRector EKPA