Πεμ, Μάι

Συνεργασία ΑΠΚΥ με το Royal Holloway, University of London

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ), το εξ αποστάσεως πανεπιστήμιο της Κύπρου, και το Royal Holloway, University of London (RH), ένα από τα πλέον διεθνώς αναγνωρισμένα πανεπιστήμια του Ηνωμένου Βασιλείου, θεσμοθέτησαν τη συνεργασία τους με Μνημόνιο Συναντίληψης. Το Μνημόνιο υπέγραψαν ο Πρύτανης του ΑΠΚΥ Καθηγητής Πέτρος Πασιαρδής και η Καθηγ. Tracy Bhamra, Provost and Pro-Vice-Chancellor (Global) του συνεργαζόμενου ιδρύματος.

Η συνεργασία στοχεύει στην ενθάρρυνση της εκπαιδευτικής και ερευνητικής συνεργασίας μεταξύ των δύο Πανεπιστημίων, στον σχεδιασμό κοινών προγραμμάτων σπουδών στην αγγλική γλώσσα και διαδικτυακών μαθημάτων σύντομης διάρκειας σε μορφή MOOCs, στη συνδιοργάνωση επιστημονικών εκδηλώσεων, καθώς και στην ενίσχυση της κινητικότητας φοιτητών και προσωπικού στη μετά-Brexit εποχή.

RoU OUC