Τετ, Απρ

«Το Θέατρο της Δευτέρας στο ΑΠΚΥ»: 4ος Κύκλος Ανοικτών Τηλεδιαλέξεων 2022-2023

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Θεατρικές Σπουδές» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ) εγκαινιάζει τον 4ο κύκλο ανοικτών τηλεδιαλέξεων με γενικό τίτλο «Το Θέατρο της Δευτέρας στο ΑΠΚΥ», ο οποίος θα πραγματοποιηθεί κατά το τρέχον ακαδημαϊκό έτος 2022-2023.Πρόκειται για σειρά διαλέξεων που αγκαλιάστηκε από φοιτητές, ακαδημαϊκούς, ερευνητές των πεδίων των θεατρικών σπουδών, πρωταγωνιστές στον χώρο του θεάτρου και το ευρύ κοινό.

Ομιλητές και ομιλήτριες θα είναι μέλη του διδακτικού προσωπικού του Προγράμματος «Θεατρικές Σπουδές» του ΑΠΚΥ, καθώς και προσκεκλημένοι ακαδημαϊκοί, θεωρητικοί και επαγγελματίες από τον χώρο του θεάτρου και των θεατρικών σπουδών.

Όλες οι τηλεδιαλέξεις (15 συνολικά) που θα πραγματοποιηθούν μεταξύ 17 Οκτωβρίου 2022 και 8 Μαΐου 2023, αρχίζουν στις 19:00 και είναι ανοικτές για ελεύθερη διαδικτυακή παρακολούθηση σε όλους όσοι συνδεθούν με τα εργαλεία Τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στον σύνδεσμο https://bit.ly/3BqTB7B

Η θεματολογία του 4ου Κύκλου της Σειράς «Το Θέατρο της Δευτέρας στο ΑΠΚΥ», περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, συζητήσεις με σύγχρονους Έλληνες θεατρικούς συγγραφείς, εισηγήσεις για το λαϊκό θέατρο της αναγεννησιακής Ιταλίας, την performance και τη σύγχρονη παράταση, έργα-ορόσημα μεγάλων θεατρικών συγγραφέων, σύγχρονες παιδαγωγικές θεωρίες για το θέατρο στην εκπαίδευση και το ψηφιακό δράμα. Στόχος του Μεταπτυχιακού προγράμματος «Θεατρικές Σπουδές» και του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου είναι μέσα από τις ανοικτές αυτές σειρές διαλέξεων να συμβάλλουν στο επιστημονικό και πολιτισμικό γίγνεσθαι. Ο 4ος Κύκλος της Σειράς Τηλεδιαλέξεων θα αρχίσει στις 17 Οκτωβρίου 2022 με το θέμα: «Συνομιλώντας με σύγχρονους Έλληνες θεατρικούς συγγραφείς: Ο Δρ Γιώργος Κράιας συζητά με τον Παναγιώτη Μέντη».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ [αναθεώρηση 03/05/2023]

• 17 Οκτωβρίου 2022: Συνομιλώντας με σύγχρονους Έλληνες θεατρικούς συγγραφείς: ο Δρ Γιώργος Κράιας συζητά με τον Παναγιώτη Μέντη.
  • 14 Νοεμβρίου 2022: Καθηγητής Βάιος Λιαπής, «Το λαϊκό θέατρο της Commedia dell’arte».
  • 10 Ιανουαρίου 2023: Συνομιλώντας με σύγχρονους Έλληνες θεατρικούς συγγραφείς: ο Δρ Γιώργος Κράιας συζητά με τον Βασίλη Κατσικονούρη.
  • 16 Ιανουαρίου 2023: Δρ Πηνελόπη Χατζηδημητρίου, «Η Σαλώμη του Όσκαρ Ουάιλντ: από τη femme fatale στη Νέα Γυναίκα».
  • 30 Ιανουαρίου 2023 : Συνομιλώντας με σύγχρονους Έλληνες θεατρικούς συγγραφείς: ο Δρ Γιώργος Κράιας συζητά με τον Άκη Δήμου.
  • 13 Φεβρουαρίου 2023: Δρ Ελένη Γκίνη, «Ο χώρος και ο θεατής στην performance».
  • 27 Φεβρουαρίου 2023: Η Δρ Ελένη Γκίνη συζητά με την Όλγα Ποζέλη για τις εκφάνσεις της performance.
  • 06 Μαρτίου 2023: Η Δρ Πηνελόπη Χατζηδημητρίου συνομιλεί με τον σκηνοθέτη Γιώργο Ζαμπουλάκη για την Προδοσία του Χάρολντ Πίντερ.
  • 13 Μαρτίου 2023: Δρ Τάνια Νεοφύτου-Γεωργίου, «Ο κόσμος των φαντασμάτων στην αρχαία ελληνική τραγωδία».
  • 20 Μαρτίου 2023: Δρ Τάνια Νεοφύτου-Γεωργίου, «Ο κόσμος των φαντασμάτων στις τραγωδίες του Σαίξπηρ».
  • 27 Μαρτίου 2023: Παναγιώτης Μανιάτης, «Σύγχρονες παιδαγωγικές θεωρίες και δράμα/θέατρο στην εκπαίδευση».
  • 03 Απριλίου 2023: Δρ Αλεξία Παπακώστα, «Σύγχρονες Πολιτιστικές Εκδηλώσεις στο Σχολείο: Ανανεωτικές προτάσεις- καινοτόμες εφαρμογές».
  • 24 Απριλίου 2023: Αιμιλία Καραντζούλη, «Η παιδαγωγική αξιοποίηση του Ψηφιακού Δράματος και των τεχνικών του στην εκπαιδευτική διαδικασία. Παραδείγματα και εφαρμογές».
  • 08 Μαΐου 2023: Συνομιλώντας με σύγχρονους Έλληνες θεατρικούς συγγραφείς: ο Δρ Γιώργος Κράιας συζητά με τον Ανδρέα Φλουράκη.
  • 15 Μαΐου 2023: Η Σαγήνη της ψηφιακής διαμεσολάβησης στη σύγχρονη παράσταση: μία συζήτηση της Δρος Ελένης Γκίνη με τη σκηνοθέτιδα και Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Αύρα Σιδηροπούλου.