Παρ, Μαρ

Ανταποκρινόμενο στις κοινωνικές συνθήκες απομόνωσης της τρέχουσας συγκυρίας και με στόχο να συνδυάσει την ψυχαγωγία με την εκπαίδευση, το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Θεατρικές Σπουδές» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ), εγκαινιάζει Κύκλο τηλεδιαλέξεων για τη νεότερη & σύγχρονη δραματουργία με γενικό τίτλο «Το Θέατρο της Δευτέρας στο ΑΠΚΥ».

Εισηγητές στις τηλεδιαλέξεις θα είναι η Δρ. Κωνσταντίνα Ζηροπούλου, ακαδημαϊκός και θεατρολόγος, και ο Δρ. Γεώργιος Κράιας, ακαδημαϊκός, φιλόλογος και θεατρολόγος. Αμφότεροι είναι διδάσκοντες στη Θεματική Ενότητα «Ιστορία του Θεάτρου και Δραματολογία» του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών του ΑΠΚΥ.

Η σειρά «Το Θέατρο της Δευτέρας στο ΑΠΚΥ» επιδιώκει να φέρει σε επαφή το ευρύ κοινό και τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας του ΑΠΚΥ με μια πλειάδα έργων-σταθμών του παγκοσμίου θεάτρου και να παρουσιάσει τις βασικές ερμηνευτικές γραμμές τους. Οι δύο εισηγητές θα αναλύουν δραματολογικά το κάθε έργο, θα πλαισιώνουν την ανάλυση με προβολή αποσπασμάτων, όπου αυτό είναι δυνατόν, και θα διαλέγονται με τους συμμετέχοντες, προκειμένου η ανάγνωση του έργου ή η θεατρική τους παράσταση να μην αποτελεί πλέον ένα δυσερμήνευτο αίνιγμα.

Πρόγραμμα τηλεσεμιναρίων

Ερρίκος Ίψεν, Βρυκόλακες  06-04-2020