Πεμ, Μάι

Μνημόνιο Ερευνητικής Συνεργασίας υπέγραψαν ΑΠΚΥ και Αρχή Ψηφιακής Ασφάλειας

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου και η Αρχή Ψηφιακής Ασφάλειας υπέγραψαν στις 25/01/2023 αναθεωρημένο Μνημόνιο Ερευνητικής Συνεργασίας σε θέματα τεχνολογίας και κυβερνοασφάλειας.

Το συγκεκριμένο Μνημόνιο αντικαθιστά εκείνο που είχε υπογραφτεί το 2020 επικαιροποιώντας τους όρους του πλαισίου συνεργασίας των δύο μερών. Σκοπός του Μνημονίου είναι ο καθορισμός του πλαισίου συνεργασίας ώστε αφενός να υποστηριχθούν οι στρατηγικοί στόχοι που περιλαμβάνονται στη Στρατηγική Κυβερνοασφάλειας της Κυπριακής Δημοκρατίας όσον αφορά στην πρόοδο ανάλυσης κυβερνοαπειλών στον κυβερνοχώρο της Κύπρου και αφετέρου να συμβάλει στον εκσυγχρονισμό της λειτουργίας της Αρχής Ψηφιακής Ασφάλειας.

Το μνημόνιο συνεργασίας υπέγραψαν εκ μέρους και για λογαριασμό της Αρχής Ψηφιακής Ασφάλειας ο κ. Γιώργος Μιχαηλίδης, Επίτροπος Επικοινωνιών, και εκ μέρους και για λογαριασμό του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου και του Εργαστηρίου Κυβερνοασφάλειας και Τηλεπικοινωνιών ο Πρύτανης Καθηγητής Πέτρος Πασιαρδής.

MoU Επίτροπος Επκοινωνιών 25 01 2023