Τετ, Μάι

Επίσκεψη αντιπροσωπείας του ΑΚΕΛ στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Επίσκεψη στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ) πραγματοποίησε σήμερα, Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2021, αντιπροσωπεία του ΑΚΕΛ, την οποία αποτελούσαν ο Γιώργος Λουκαΐδης, Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος ΑΚΕΛ-Αριστερά-Νέες Δυνάμεις, και ο Χρίστος Χριστοφίδης, μέλος του πολιτικού γραφείου της Κ.Ε. του ΑΚΕΛ και Επαρχιακός Γραμματέας ΑΚΕΛ Λευκωσίας – Κερύνειας. Οι εκπρόσωποι του ΑΚΕΛ συναντήθηκαν με τον Πρύτανη του ΑΠΚΥ, Καθηγητή Πέτρο Πασιαρδή και συζήτησαν θέματα για την εξέλιξη και την αναπτυξιακή πορεία του Πανεπιστημίου.

Η συζήτηση επικεντρώθηκε κυρίως στην ανάγκη για αύξηση της κρατικής χορηγίας προς το ΑΠΚΥ, ώστε ο προϋπολογισμός του Ιδρύματος να είναι αναπτυξιακός και όχι κατά βάση διαχειριστικός, όπως παρατηρείται τα τελευταία χρόνια. Το ΑΠΚΥ είναι το μοναδικό πανεπιστήμιο της χώρας που προσφέρει σπουδές αποκλειστικά εξ αποστάσεως και η διασφάλιση της αναπτυξιακής λειτουργίας του και η αύξηση του κρατικού προϋπολογισμού αποτελεί άκρως απαραίτητη προϋπόθεση, ειδικότερα στην παρούσα συγκυρία, κατά την οποία πρόθεση της Πολιτείας είναι η προώθηση της ψηφιακής εκπαίδευσης και της δια βίου μάθησης. Ακόμη, στη συνάντηση συζητήθηκε η ανάγκη στέγασης του Πανεπιστημίου σε ιδιόκτητες κτιριακές εγκαταστάσεις, καθώς το ΑΠΚΥ, παρά το γεγονός ότι λειτουργεί επί 15 ακαδημαϊκά έτη, στεγάζεται εξ ολοκλήρου σε ενοικιαζόμενα κτίρια. Η μόνιμη στέγασή του είναι καθοριστικής σημασίας στην υλοποίηση του στρατηγικού σχεδιασμού του Πανεπιστημίου μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα, επειδή θα ενισχύσει τις ερευνητικές, ψηφιακές και τεχνολογικές υποδομές του Ιδρύματος, οι οποίες υποστηρίζουν καθ’ ολοκληρία τη λειτουργία του, θα συμβάλλει στην ευρύτερη διάχυση των λειτουργιών του στο ευρύτερο περιβάλλον της Λευκωσίας και θα λειτουργήσει ως πόλος έλξης και ανάπτυξης.

akel 12022021 2