Σαβ, Απρ

Ανοικτή Διαδικτυακή Συζήτηση με τη συγγραφέα και σκηνοθέτιδα Έλενα Πέγκα

Ανοικτή Διαδικτυακή Συζήτηση με τη συγγραφέα και σκηνοθέτιδα Έλενα Πέγκα διοργανώνει το Μεταπτυχιακό πρόγραμμα «Θεατρικές Σπουδές» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ) την Τρίτη, 6 Φεβρουαρίου 2024, στις 19:00. Συντονίζει η Δρ Ελένη Γκίνη, διδάσκουσα της Θεματικής Ενότητας «Θεωρία του Θεάτρου», η οποία τη διοργανώνει. Η συζήτηση θα επικεντρωθεί στα χαρακτηριστικά της δραματουργίας της Ελένης Πέγκα, στη σκηνοθετική της εμπειρία, αλλά και θα αναπτυχθεί διάλογος για το εγχώριο και ευρύτερο θεατρικό τοπίο των καιρών μας. Ο χαρακτήρας των έργων της, η απήχηση που είχαν και η ασφάλεια που μας παρέχει η απόσταση του χρόνου από το 2000 μέχρι σήμερα, μας επιτρέπουν να μιλήσουμε για μία γραφή που συνέβαλε καθοριστικά στην αλλαγή του τοπίου της σύγχρονης ελληνικής δραματουργίας.

Κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να συνδεθεί ελεύθερα στα εργαλεία τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ, στον σύνδεσμο https://tinyurl.com/53e937st.

Η Έλενα Πέγκα γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη. Σπούδασε θέατρο και φιλοσοφία στο Πανεπιστήμιο Wesleyan (Β.Α.) και σενάριο-συγγραφή θεατρικών έργων στο University of Southern California (Μ.Α.). Άρχισε την καριέρα της ανεβάζοντας έργα σε πρωτοποριακά θέατρα της Νέας Υόρκης και στη δεκαετία του '90 επέστρεψε στην Ελλάδα. Θεατρικά της έργα έχουν παρουσιαστεί στο Εθνικό Θέατρο, το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος στο Ελληνικό Φεστιβάλ, στους Δελφούς και αλλού. Έχει εκπροσωπήσει την Ελλάδα σε διεθνή φεστιβάλ, ενώ ήταν υπότροφος στη Μπιενάλε της Βόννης (1998), στο Theater Treffen στο Βερολίνο (2001) και στο IMEC στην Καέν της Γαλλίας (2014). Κείμενά της, θεατρικά και πεζά, έχουν μεταφραστεί στα ολλανδικά, σουηδικά, γερμανικά, γαλλικά, ιταλικά, αγγλικά, και έχουν παρουσιαστεί στο Σαν Φρανσίσκο, στη Νέα Υόρκη, στη Λισσαβόνα, στην Ολλανδία, στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και στη Γαλλία. Έγραψε το σενάριο για τη βραβευμένη ταινία του Λάκη Παπαστάθη «Το μόνον της ζωής του ταξίδειον». Δίδαξε γραφή θεατρικού έργου στο Τμήμα Θεατρολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, στο Εθνικό Κέντρο Βιβλίου και στο Ελληνικό Κέντρο του Διεθνούς Ινστιτούτου Θεάτρου. Θεατρικά της έργα κυκλοφόρησαν από τις εκδόσεις Νεφέλη, ενώ τα πεζά της από τις εκδόσεις Άγρα. Η συλλογή διηγημάτων της «Σφιχτές ζώνες και άλλα δέρµατα» τιμήθηκε με το Βραβείο Διηγήματος του Ιδρύματος Ουράνη της Ακαδημίας Αθηνών, το 2012. Το 2023 κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Αιγόκερως ο πρώτος τόμος «Πέγκα: Άπαντα τα θεατρικά - Πρώτα έργα» ο οποίος συγκεντρώνει τη δραματουργική της πορεία από τα πρώτα της βήματα μέχρι και το 2000.

Add event to calendar

AppleGoogleOffice 365OutlookOutlook.comYahoo

ΕΡΓΟΓΡΑΦΙΑ

• Γυναίκα και λύκος, 2013