Πεμ, Μάι

Η μετάβαση δημοσιογράφων στην πολιτική αποτελεί συχνό φαινόμενο στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Οι δημοσιογράφοι που πραγματοποιούν αυτήν τη μετάβαση αξιοποιούν τη δημοσιότητα που έχουν αποκτήσει ως πηγή ισχύος στην πολιτική σκηνή. Μέσα από την εμπειρία τους και στους δύο πυλώνες του συστήματος πολιτικής επικοινωνίας συγκροτούν, ενδεχομένως, πιο σύνθετες αντιλήψεις για τις παραστάσεις ισχύος των Μέσων, τη λειτουργία του μηχανισμού παραγωγής ειδήσεων, το φάσμα των σχέσεων εξουσίας – Μέσων ενημέρωσης και τους περιορισμούς του σύγχρονου παιγνίου δημοσιότητας. Σε ανοικτή στο κοινό τηλεδιάλεξη με τίτλο «Οι δημοσιογράφοι που έγιναν πολιτικοί μιλάνε για τη σχέση δημοσιογραφίας και πολιτικής: Ανιχνεύοντας τις υποκειμενικές θεωρίες για τη λειτουργία και την ισχύ των Μέσων Ενημέρωσης», η δημοσιογράφος Κατερίνα Τζουμερκιώτη θα παρουσιάσει σχετική με το θέμα έρευνά της. Την εκδήλωση φιλοξενεί την Τρίτη 15 Φεβρουαρίου 2022 το Μεταπτυχιακό πρόγραμμα «Επικοινωνία και Νέα Δημοσιογραφία» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ). Η τηλεδιάλεξη θα αρχίσει στις 21:00 και θα μεταδοθεί διαδικτυακά μέσω της Πλατφόρμας Τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στον σύνδεσμο: https://bit.ly/3D79eSu

Οι μαρτυρίες δημοσιογράφων που πραγματοποιούν τη μετάβαση στην πολιτική σκηνή αποτελούν προνομιακό πεδίο για τον έλεγχο σε βιωματικό επίπεδο των θεωριών μεσοποιήσης (mediatization) και των θεωριών που αφορούν τις παραστάσεις ισχύος των Μέσων. Η έρευνα της Κ. Τζουμερκιώτη εστιάζει στις υποκειμενικές αντιλήψεις τεσσάρων δημοσιογράφων, οι οποίοι διαδραμάτισαν κεντρικό ρόλο στην ελληνική πολιτική σκηνή: Θεόδωρος Ρουσόπουλος, Πάνος Παναγιωτόπουλος, Σταύρος Θεοδωράκης, Γιώργος Καρατζαφέρης. Στις αφηγήσεις τους καταγράφονται οι στρατηγικές αξιοποίησης της δημοσιότητας ως πηγή ισχύος, ο τρόπος με τον οποίον αντιλαμβάνονται ότι λειτουργούν τα Μέσα ενημέρωσης στην Ελλάδα, όπως και ο τρόπος με τον οποίο έτυχαν υποδοχής ο καθένας εξ αυτών τόσο από τα Μέσα ενημέρωσης, όσο και από το κόμμα που τους υποδέχθηκε, καθώς και εάν αντιμετωπίζουν την ενασχόλησή τους με την πολιτική ως ανέλιξη ή ως αποτυχία.

Η Κατερίνα Τζουμερκιώτη είναι δημοσιογράφος στην εφημερίδα «ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ» και στο protothema.gr. Στο παρελθόν εργάστηκε σε εφημερίδες, ιστοσελίδες και ραδιόφωνα, ενώ έχει διατελέσει επιστημονική συνεργάτιδα στη Βουλή των Ελλήνων και ασχολήθηκε με τον χώρο της Πολιτικής Επικοινωνίας. Σπούδασε στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και είναι απόφοιτη του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών «Επικοινωνία και Νέα Δημοσιογραφία» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Καταχωρήστε την εκδήλωση στο ημερολόγιό σας

Apple Google Office 365 Outlook Outlook.com Yahoo