Παρ, Μαρ

Διαδικτυακή συζήτηση: «Η Φαίδρα καίγεται: για τη διασκευή του αρχαίου δράματος»

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Θεατρικές Σπουδές» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ) φιλοξενεί την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2022 την καταξιωμένη συγγραφέα Αμάντα Μιχαλοπούλου σε μια διαδικτυακή συζήτηση με θέμα: «Η Φαίδρα καίγεται: για τη διασκευή του αρχαίου δράματος». Αφορμή για τη συζήτηση, που είναι ανοιχτή στο κοινό, είναι το έργο της Αμάντας Μιχαλοπούλου «Η Φαίδρα καίγεται», το οποίο γράφτηκε με ανάθεση του Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου για το Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου, στο πλαίσιο του Κύκλου Contemporary Ancients. Η πρεμιέρα του έργου δόθηκε με μεγάλη επιτυχία στις 30 Ιουλίου 2021 σε σκηνοθεσία του Γιάννη Καλαβριανού. Η διασκευή του έργου του Ευριπίδη προτάσσει μία σύγχρονη ανάγνωση του μύθου της Φαίδρας από την αρχαιότητα ως σήμερα. Η συζήτηση θα αρχίσει στις 20:00 και όσες και όσοι επιθυμούν μπορούν να την παρακολουθήσουν μέσω των εργαλείων τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στον σύνδεσμο https://tinyurl.com/2p9xhv73

Η Αμάντα Μιχαλοπούλου γεννήθηκε στην Αθήνα το 1966. Σπούδασε γαλλική φιλολογία στην Αθήνα και δημοσιογραφία στο Παρίσι. Αρθρογραφούσε επί χρόνια στην εφημερίδα Η Καθημερινή (1990-2008). Πρωτοεμφανίστηκε στη λογοτεχνία με τη συλλογή διηγημάτων Έξω η ζωή είναι πολύχρωμη (1994), η οποία απέσπασε το βραβείο διηγήματος του περιοδικού Ρεύματα. Έχει γράψει οκτώ (8) μυθιστορήματα και τρεις (3) συλλογές διηγημάτων, με πιο πρόσφατο το μυθιστόρημα Μπαρόκ (2018). Έχει τιμηθεί με το Βραβείο Μυθιστορήματος του περιοδικού Διαβάζω για το μυθιστόρημά της Γιάντες (1996), με το Βραβείο Διεθνούς Λογοτεχνίας του Αμερικανικού Ομοσπονδιακού Ιδρύματος Τεχνών και το Liberis Liber των Ανεξάρτητων Καταλανών Εκδοτών για τη συλλογή διηγημάτων Θα ήθελα (2005), καθώς και με το Βραβείο Διηγήματος του Ιδρύματος Πέτρου Χάρη της Ακαδημίας Αθηνών για τη Λαμπερή Μέρα (2012). Έργα της έχουν ανέβει στο θέατρο και έχουν μεταφραστεί σε είκοσι γλώσσες. Διδάσκει δημιουργική γραφή στην ΠΥΡΝΑ και στην ARTENS και έχει επιμεληθεί τον συλλογικό τόμο Το μυστικό με έργα μαθητών της.

Καταχωρήστε την εκδήλωση στο ημερολόγιό σας

Apple Google Office 365 Outlook Outlook.com Yahoo