Τρι, Μαρ

Την τελική του συνάντηση πραγματοποιεί το ερευνητικό έργο «Exchanging Good Practices for people with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) and their caregivers (ADHD-CARE)», στο πλαίσιο της οποίας θα συζητηθούν σημαντικά ζητήματα ενσωμάτωσης και υποστήριξης των ενηλίκων που παρουσιάζουν διαταραχή ελλειμματικής προσοχής και υπερκινητικότητας (ΔΕΠΥ), καθώς και τρόποι διάχυσης των αποτελεσμάτων του έργου.

Τη συνάντηση φιλοξενεί στις 7-8 Οκτωβρίου 2021 το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ), το οποίο συμμετέχει στο έργο με επικεφαλής της ερευνητικής του ομάδας τη Μαρία Γραβάνη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια και Ακαδημαϊκή Υπεύθυνη του Μεταπτυχιακού προγράμματος «Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και του Διαπανεπιστημιακού Μεταπτυχιακού προγράμματος “Adult Education for Social Change”.

Στις 8 Οκτωβρίου 2021, στο πλαίσιο των εργασιών της συνάντησης, οι ακόλουθες παρεμβάσεις/εισηγήσεις από ειδικούς στα προαναφερόμενα πεδία θα είναι ανοιχτές σε κάθε ενδιαφερόμενο για διαδικτυακή παρακολούθηση μέσω της Πλατφόρμας Τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στον σύνδεσμο: https://tinyurl.com/kvkjv4vy

• 09:30-10:00 | ”Adults with ADHD in Cyprus”, Δρ Στυλιανή Σπυρίδη, Ειδικός Ψυχίατρος με ειδίκευση στην Ψυχιατρική Ενηλίκων
  • 10:00-10:30 | ”Inclusive education and learners with ADHD: Challenges and suggestions”, Δρ. Σιμώνη Συμεωνίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ειδικής Εκπαίδευσης στο Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Κύπρου
  • 10:30-11:00 | “Employees with ADHD: How employer and employee can both profit from it”, Hans van del Velde, Αντιπρόεδρος της ADHD Europe
  • 11.15-11.30 | “Role and work of the ADHD Association Cyprus”, κυρία Μαρίνα Γεωργίου, Πρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου της ADHD Cyprus

Καταχωρήστε την εκδήλωση στο ημερολόγιό σας

Apple Google Office 365 Outlook Outlook.com Yahoo

Στόχος του ερευνητικού έργου ADHD-CARE είναι η βελτίωση της ζωής των ενηλίκων που παρουσιάζουν διαταραχή ελλειμματικής προσοχής και υπερκινητικότητας (ΔΕΠΥ) μέσω α) της περαιτέρω εκπαίδευσης των ίδιων των ατόμων με ΔΕΠΥ, αλλά και β) της ενίσχυσης της στήριξης των φροντιστών τους με την ανταλλαγή βέλτιστων πρακτικών που έχουν εφαρμοσθεί σε διάφορες χώρες. Το έργο υλοποιεί η εξής κοινοπραξία: Serbian Brain Council (συντονιστής, Σερβία), Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Κύπρος), Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (Ελλάδα), Belgian Brain Council (Βέλγιο), Greek Carers Network EPIONI (Ελλάδα) και Kemer İlçe Mi̇llî Eği̇ti̇m Müdürlüğü (Τουρκία).