Σαβ, Απρ

Τηλεδιάλεξη: «The survival of pagan practices among Christians in northern Africa»

Το υπόβαθρο της εξάπλωσης του Χριστιανισμού στη βόρεια Αφρική πραγματεύεται η τηλεδιάλεξη «The survival of pagan practices among Christians in northern Africa» με ομιλητή τον Ignazio Tantillo, Καθηγητή Ρωμαϊκής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο της Νάπολης, η οποία λαμβάνει χώρα την Πέμπτη 18 Μαρτίου 2021 στο πλαίσιο του 3ου Κύκλου της Σειράς Διαλέξεων για την Ύστερη Αρχαιότητα με γενικό τίτλο «Όταν ο Κόσμος μας έγινε Χριστιανικός», που διοργανώνει το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ).

Η τηλεδιάλεξη (στην αγγλική γλώσσα) θα αρχίσει στις 19.00 και θα μεταδοθεί μέσω της Πλατφόρμας Τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στον σύνδεσμο https://bit.ly/3qgKCQi. Στους ενδιαφερόμενους θα χορηγείται βεβαίωση παρακολούθησης μετά από προεγγραφή στον σύνδεσμο https://tinyurl.com/3snmfp9r.

Σε ένα από τα κηρύγματα της περιόδου 400 και 404 μ.Χ. που δημοσίευσε ο François Dolbeau, ο Αυγουστίνος αναφέρεται σε μια περίεργη μορφή λατρείας στις στήλες των εκκλησιών, για την οποία δεν υπάρχουν άλλες αναφορές στις πηγές. Στην τηλεδιάλεξή του ο Καθηγητής Tantillo θα εξετάσει τις διάφορες υποθέσεις που διατυπώνονται για να ερμηνεύσουν αυτήν την περίεργη μορφή λατρείας, την οποία ορισμένοι θεωρούν ότι είναι κατάλοιπο ειδωλολατρικών ή εβραϊκών παραδόσεων ενώ άλλοι, μία μορφή λατρείας που χαρακτηρίζει τον αφρικανικό κόσμο. Μέσω της ανάλυσης επιγραφικών κειμένων, ο ομιλητής θα προσθέσει νέα στοιχεία στη συζήτηση.

Ο Ignazio Tantillo είναι Καθηγητής Ρωμαϊκής Ιστορίας στο Τμήμα Ασιατικών, Αφρικανικών και Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου της Νάπολη (Università di Napoli l'Orientale). Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα άπτονται διαφόρων πτυχών της ιστορίας της Μεσογείου κατά τη ρωμαϊκή περίοδο και ιδιαίτερα την ύστερη αρχαιότητα (μεταξύ άλλων: εξουσία και ιδεολογία μέσω της ανάλυσης κειμενικών πηγών, μνημείων και τεχνουργημάτων, πτυχές της πολιτικής ιστορίας και του πολιτισμού του 4ου αιώνα μ.Χ. αιώνα, ελληνική και ιταλική επιγραφική κατά την ύστερη αρχαιότητα). Διεξήγαγε ερευνητικές αποστολές σε αρκετές θέσεις στην Ιταλία και στο εξωτερικό (πιο πρόσφατα στην περιοχή Γόρτυνα της Κρήτης).

Η Σειρά Διαλέξεων για την Ύστερη Αρχαιότητα οργανώνεται το τρέχον ακαδημαϊκό εξάμηνο (Φεβρουάριος – Μάιος 2021) από το Πρόγραμμα «Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό» (ΕΛΠΟΛ) του ΑΠΚΥ. Υποστηρικτές είναι ο Δήμος Αγλαντζιάς και το Σωματείο Φοιτητών και Αποφοίτων του ΕΛΠΟΛ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΙΡΑΣ

Full abstract:

In one of the sermons published by François Dolbeau, delivered between 400 and 404, Augustine alludes to a curious form of worship paid by some of his fellow believers to the columns of the churches. Such a practice is not mentioned elsewhere. In my presentation I will review the different hypotheses formulated to explain and contextualize this peculiar form of worship, considered by some to be a survival of pagan or Jewish traditions, by others a form of veneration typical of the African world. Many of these hypotheses are not mutually exclusive. Through the analysis of some epigraphic documents, another element will be added to the discussion.

Short bio:

Ignazio Tantillo, born in Rome, 14 november 1966, is professor of Roman History at the Università di Napoli l’Orientale. His research interests embrace various aspects of Mediterranean history in the Roman period and especially in late antiquity: the imperial ideology and the representation of power through the analysis of different types of evidence which contain eulogistic purpose or ingredients (such as panegyrics, official documents addressed to the representatives of power , imperial constitutions, but also coins, inscriptions and honorary monuments); aspects of political and cultural history of the fourth century, from Diocletian to Theodosius; late antique northern Africa and its administration (both civil and military); Cassiodorus and Ostrogothic Italy; the city of Leptis Magna and Tripolitania; the province of Crete and Gortyn in the IVth century AD; the "statue habit" between II and VI century AD; the epigraphy of Roman Italy. He carried out surveys and research missions in several sites in Italy and abroad (most recently in Crete).