Πεμ, Μαρ

Τηλεδιάλεξη: «Τουρκική Εξαναγκαστική Διπλωματία έναντι Κύπρου και Ελλάδας: Δυνατότητες, Περιορισμοί και Διαφορετικά Πλαίσια Ανάπτυξης»

Με ομιλητή τον Δρ. Μιχάλη Κοντό, Επίκουρο Καθηγητή στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Διακυβέρνησης της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και με θέμα «Τουρκική Εξαναγκαστική Διπλωματία έναντι Κύπρου και Ελλάδας: Δυνατότητες, Περιορισμοί και διαφορετικά Πλαίσια Ανάπτυξης», συνεχίζεται ο Κύκλος δημόσιων τηλεδιαλέξεων με τίτλο «Οι ελληνοτουρκικές διαφορές σε Αιγαίο και ανατολική Μεσόγειο: παρελθόν, παρόν και μέλλον», που διοργανώνει το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «ΠΝΥΚΑ: Πολιτική Ιστορία, Θεωρία και Πράξη» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ). Η τηλεδιάλεξη θα λάβει χώρα την Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2020 και θα αρχίσει στις 19:30.

Όπως όλες οι υπόλοιπες διαλέξεις του Κύκλου, ο οποίος πραγματοποιείται κατά το τρέχον ακαδημαϊκό εξάμηνο, θα μεταδοθεί διαδικτυακά, με ελεύθερη πρόσβαση, χωρίς εγγραφή ή δήλωση συμμετοχής, μέσω της Πλατφόρμας Τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στον σύνδεσμο https://bit.ly/3dnsajE

Όσες/όσοι, πέραν της απλής παρακολούθησης, ενδιαφέρονται να λάβουν και πιστοποιητικό παρακολούθησης για μία ή περισσότερες τηλεδιαλέξεις μπορούν να πραγματοποιήσουν εγγραφή στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://tinyurl.com/y4slwmvu

Στη διάλεξή του ο Δρ. Κοντός θέτει επί τάπητος την τουρκική διπλωματία έναντι Κύπρου και Ελλάδας. Επικεντρώνεται στα ενεργειακά προγράμματα των αντιπαρατιθέμενων πλευρών και επιχειρεί να απαντήσει σε τρία βασικά ερωτήματα που άπτονται των προσπαθειών της Τουρκίας για διακοπή του κυπριακού γεωτρητικού προγράμματος, αλλά και για την ανατροπή των ενεργειακών σχεδιασμών της Ελ­λάδας νοτίως του Καστελλορίζου. Πρώτον, μέσω ποιας στρατηγικής επιδιώκει η Τουρκία να πλήξει τους ενεργειακούς σχεδιασμούς Κύπρου και Ελλάδας; Δεύτερον, ποια είναι τα διαφορετικά πλαίσια εντός των οποίων αναπτύσσεται αυτή η στρατηγική; Και, τέλος, ποιοι παράγοντες καθορίζουν τον βαθμό επιτυχίας ή αποτυχίας αυτής της στρατηγικής της Τουρκίας;

Ο Δρ. Μιχάλης Κοντός έχει ως πεδίο ειδίκευσης τις Ευρωπαϊκές Σπουδές και τις Διεθνείς Σχέσεις, με ιδιαίτερη έμφαση στην πολιτική των μεγάλων δυνάμεων. Είναι μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Κυπριακού Κέντρου Ευρω­παϊκών και Διεθνών Υποθέσεων και μέλος της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Διετέλεσε μέλος του Γεωστρατηγικού Συμβουλίου, ενός σώματος διορισμένου από τον Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας. Συμμετέχει στη Συντονιστική Επιτροπή του Black Sea and Eastern Mediterranean Academic Network (BSEMAN) και είναι εκπρόσωπος όλων των κυπριακών πανεπιστημίων που συμμετέχουν στο δίκτυο. Έχει πλούσιο συγγραφικό και ερευνητικό έργο επί θεμάτων κυπριακής και διεθνούς πολιτικής και δικαίου, ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης και υψηλής στρατηγικής.