Τετ, Μάι

Εξαγγέλθηκε η έναρξη φύτευσης 11.000 δέντρων σε συνέντευξη Τύπου της Επιτρόπου Περιβάλλοντος και των εταίρων του έργου LIFE AgrOassis

Φυτεύουμε δέντρα, ριζώνουμε το μέλλον μας!

Μία συλλογική προσπάθεια, η οποία στοχεύει στο να επιφέρει μετρήσιμα, θετικά αποτελέσματα, αλλά και συγκεκριμένες καλές πρακτικές που θα μετριάσουν τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής. Στηρίζει το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου στο πλαίσιο (και) της συμμετοχής του στο έργο LIFE AgrOassis: Regenerative approaches for building climate change resilience in EU agricultural regions prone to desertification.

Η δεντροφύτευση εξαγγέλθηκε σε συνέντευξη Τυπου της Επιτρόπου Περιβάλλοντος και των εταίρων του έργου LIFE AgrOassis για την αντιμετώπιση της ερημοποίησης και την προστασία της γεωργίας από την κλιματική αλλαγή.

ℹ️ Περισσότερες πληροφορίες: https://bit.ly/40vbnUs

Οι δενδροφυτεύσεις θα πραγματοποιηθούν στο πλαίσιο του έργου «LIFE-AgrOassis» που στόχο έχει να βοηθήσει στην προσαρμογή στην κλιματική αλλαγή του αγροτικού τομέα της Κύπρου και της Ελλάδας. Στο έργο συμμετέχουν το Υπουργείο Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος, με συντονιστή το Ινστιτούτο Γεωργικών Ερευνών - Agricultural Research Institute και εμπλοκή των Τμημάτων Γεωργίας, Δασών και Περιβάλλοντος, το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Εργαστήριο Διαχείρισης Χερσαίων Οικοσυστημάτων), το KES Research Centre, το Ίδρυμα Λαόνα για την Αναβίωση και Προστασία της Κυπριακής Υπαίθρου, η Ένωση Κυπρίων Αγροτών η εταιρεία Παραδεισιώτης Ltd, το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, το Μεσογειακό Αγρονομικό Ινστιτούτο Χανίων, ο Δημοτικός Οργανισμός Κοινωνικοπολιτιστικής Ανάπτυξης Σητείας (Δ.Ο.Κ.Α.Σ) και ο Τοπικός Οργανισμός Εγγείων Βελτιώσεων (Τ.Ο.Ε.Β) Ταυρωπού Καρδίτσας.