Τετ, Μάι

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου κατά του ρατσισμού

Η προστασία, ο σεβασμός και η προώθηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και η προάσπιση της ισότητας και της ισοτιμίας αποτελούν πρωταρχική υποχρέωση κάθε δημόσιου φορέα, πόσο δε μάλλον ενός δημόσιου Πανεπιστημίου. Η κοινότητα του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου, ενός πανεπιστημίου που εδράζεται στη συμπεριληπτικότητα και στην κατάργηση κάθε κοινωνικού αποκλεισμού, στέκεται ενάντια σε κάθε πράξη και μορφή βίας, από όπου κι αν προέρχεται, και καταδικάζει την πρωτοφανή βία των τελευταίων ημερών κατά μεταναστών και προσφύγων στη χώρα μας.

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου ενώνει τη φωνή του με άλλους δημόσιους φορείς και δεσμεύεται ότι θα εντείνει κάθε προσπάθειά του -εντός και εκτός της πανεπιστημιακής κοινότητας- να ευαισθητοποιεί για τον σεβασμό των ανθρώπινων αξιών και να αγωνίζεται για την καταπολέμηση του φασισμού και του ρατσισμού. Τα ρατσιστικά πογκρόμ και η ρητορική μίσους δεν έχουν καμία θέση σε μια ημικατεχόμενη πατρίδα που μάχεται η ίδια ενάντια στην παραβίαση των δικών της ανθρώπινων δικαιωμάτων. Η κοντόφθαλμη και φασιστική νοοτροπία εκείνων που εμπλέκονται σε τέτοιες πράξεις μόνο ζημιά προκαλούν στην Κύπρο και στον κάθε μας συνάνθρωπο, γι’ αυτό θα μας βρουν απέναντι. Αποτελεί χρέος όλων μας η προάσπιση μιας δημοκρατικής, αλληλέγγυας και ευνομούμενης κοινωνίας.

ratsismos