Παρ, Απρ

Tο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου παρουσιάζει την παράσταση «Πίθηκος – Άνθρωπος», εμπνευσμένη από το εμβληματικό διήγημα του Φραντς Κάφκα, «Αναφορά σε μια Ακαδημία», σε επεξεργασία κειμένου, σκηνοθεσία και ερμηνεία του Νεοκλή Νεοκλέους, υποψήφιου διδάκτορα του ΑΠΚΥ. Το έργο θα παρουσιασθεί σε μία μοναδική παράσταση, την Τετάρτη, 12 Φεβρουαρίου 2020 στη σκηνή του Flea Theatre (Καϊμακλί, Λευκωσία) στις 8:00 μ.μ.

Με το πέρας της παράστασης θα ακολουθήσει συζήτηση για το έργο και δεξίωση στο φουαγιέ του θεάτρου.

Είσοδος ελεύθερη. Απαραίτητη η κράτηση θέσεων στο τηλέφωνο 22411733 (μεταξύ των ωρών 8:00 π.μ. και 12 το μεσημέρι).

Σκηνικά / κοστούμια: Σάββας Μυλωνάς
Μουσική σύνθεση - εκτέλεση: Χριστίνα Αργύρη

Το αριστουργηματικό έργο του Φραντς Κάφκα, «Αναφορά σε μια Ακαδημία», που γράφτηκε και δημοσιεύθηκε το 1917. Εξιστορεί την ιστορία της ζωής ενός πίθηκου που μεταλλάχθηκε σε άνθρωπο, τη σταδιακή πορεία της εξέλιξής του και την απεγνωσμένη του προσπάθεια να βρει μια διέξοδο για να επιβιώσει.Ο Τσέχος συγγραφέας ειρωνεύεται και χλευάζει την κατάντια της ανθρωπότητας, την ανικανότητα του ανθρώπου να ζήσει ουσιαστικά με ειλικρίνεια προς τον εαυτό του και στους συνανθρώπους του και κυρίως την ανικανότητά του να ζήσει ελεύθερος.

Ο Κάφκα δεν στοχεύει στο φανταστικό, αλλά, μέσω αυτού, στο πραγματικό. Οι γραφές του δεν είναι ρομαντικές αλληγορίες, αλλά μυθικές παραβολές. Μέσα από την καφκική αλληγορία έρχονται στο προσκήνιο έννοιες, όπως η πρόοδος, η εξέλιξη και η ελευθερία, ο οποίες φαντάζουν ως ψευδαισθήσεις. Ο Κάφκα βάζει αβίαστα τον άνθρωπο απέναντι στον εαυτό του και σε ολόκληρη την κοινωνία, θέτοντας απροκάλυπτα το ερώτημα: μήπως ο άνθρωπος, μέσα από την πορεία της εξέλιξης και ανάπτυξής του, πρέπει να ντρέπεται για την κοινωνική και πολιτιστική του κατάντια;

Στηρίζει το Σωματείο Φοιτητών και Αποφοίτων «Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου.