Παρ, Απρ

Εκπαιδευτικό Σεμινάριο Erasmus+ «Κλινική Επιδημιολογία» | Αναπλ. Καθηγ. Ελπιδοφόρος Σωτηριάδης | 03-07 Οκτωβρίου 2022

Ο Αναπληρωτής Καθηγητής Ελπιδοφόρος Σωτηριάδης, Ακαδημαϊκός Υπεύθυνος του Μεταπτυχιακού προγράμματος «Διοίκηση Μονάδων Υγείας» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου, θα εκπονήσει πρόγραμμα κινητικότητας στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+, με θέμα την Κλινική Επιδημιολογία.

Το εκπαιδευτικό σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την εβδομάδα 3 – 7 Οκτωβρίου 2022 και θα μεταδίδεται και μέσω της πλατφόρμας τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στον σύνδεσμο: https://eu.bbcollab.com/collab/ui/session/guest/4eb57b45df064aba9db66f45a95afcfb

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ | ΑΦΙΣΑ

Το εκπαιδευτικό σεμινάριο θα είναι διαθέσιμο σε ταυτόχρονη υβριδική μορφή – με φυσική παρουσία και μέσω διαδικτύου. Περιλαμβάνει εισαγωγή στην κλινική επιδημιολογία, που θα καλύπτει τις βασικές αρχές της επιδημιολογίας, καθώς και μια αναλυτική επισκόπηση όλων των τύπων επιδημιολογικών μελετών. Θα συζητηθούν τα διάφορα κριτήρια για την κριτική αξιολόγηση της επιστημονικής βιβλιογραφίας με εφαρμογή σε συγκεκριμένα επιστημονικά άρθρα, ενώ θα αναλυθούν τα βήματα σχεδιασμού και υλοποίησης ερευνητικών μελετών. Τέλος θα παρουσιαστούν τα κριτήρια αιτιότητας και αιτιολογικής συσχέτισης και οι βασικές αρχές βιοηθικής για την υλοποίηση ερευνητικών μελετών. Οι γνώσεις θα εμπλουτιστούν με αντίστοιχες δεξιότητες ανάλυσης επιστημονικών άρθρων.

Ημερομηνία

Ώρα

Θέμα

Δευτέρα, 3 / 10 / 2022