Παρ, Απρ

3ος Κύκλος Τηλεδιαλέξεων «Γλώσσα, Λογοτεχνία, Γραμματισμοί» του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Ελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Ελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ) διοργανώνει 3ο Κύκλο Τηλεδιαλέξεων στα γνωστικά πεδία του με τίτλο «Γλώσσα, Λογοτεχνία, Γραμματισμοί». Στόχος είναι να φέρει το ευρύ κοινό σε επαφή με θέματα που άπτονται της γλώσσας, της λογοτεχνίας και των γραμματισμών και να προαγάγει τη διά βίου μάθηση.

Τα αντικείμενα των τηλεδιαλέξεων αντικατοπτρίζουν τους θεωρητικούς προσανατολισμούς του Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Ελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία», στο οποίο η μελέτη της γλώσσας και της γλωσσικής επιτέλεσης στα κοινωνικά της συγκείμενα τροφοδοτεί και στηρίζει θεωρητικά τη μελέτη πτυχών της εφαρμοσμένης γλωσσολογίας και της παιδαγωγικής των γραμματισμών καθώς και τη θεωρητικά προσανατολισμένη μελέτη της λογοτεχνίας και των λογοτεχνικών γραμματισμών.

Οι τηλεδιαλέξεις θα μεταδίδονται ζωντανά και διαδικτυακά μέσω των εργαλείων τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στο σύνδεσμο https://tinyurl.com/w83nj23j, Παρασκευές στις 19:00, από 1 Απριλίου έως 27 Μαΐου 2022.

ΦΟΡΜΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ: https://forms.gle/g1RrnmiSH5TUmY419

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΛΕΔΙΑΛΕΞΕΩΝ

1 Απριλίου

Στέργιος Χατζηκυριακίδης, Πανεπιστήμιο Κρήτης

Υπολογιστική Γλωσσολογία και Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες.

8 Απριλίου Φοίβος Παναγιωτίδης, Πανεπιστήμιο Κύπρου

Ζητήματα εκλαΐκευσης της Γλωσσολογίας: Μέσα από τις Λέξεις.

15 Απριλίου  Άσπα Χατζηδάκη, Πανεπιστήμιο Κρήτης

Η ελληνόγλωσση εκπαίδευση την εποχή της νεομετανάστευσης: Λόγοι μαθητών/τριών από τα Αμιγή Γυμνάσια/Λύκεια της Γερμανίας.

13 Μαΐου

Πέπη Μπέλλα, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

«Με αίσθημα ευθύνης»: Πραγματολογικές επιλογές και lockdown.

20 Μαΐου

Ξένια Χατζηιωάννου, Penn State University

Σχέσεις πολυτροπικότητας στη σύγχρονη παιδική λογοτεχνία.

27 Μαΐου Πέτρος Καρατσαρέας, University of Westminster - Άννα Χαραλαμπίδου, Middlesex University

The Grenglish Project: Προσεγγίζοντας πολυκεντρικά τις στιγματισμένες κυπριακές ποικιλίες της Βρετανίας.