Πεμ, Απρ

Επίσκεψη του Πρύτανη του ΑΠΚΥ στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ) και το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ) είναι τα δύο πανεπιστήμια στον ελληνόφωνο χώρο της ανώτατης εκπαίδευσης που προσφέρουν σπουδές αποκλειστικά εξ αποστάσεως. Στο πλαίσιο της αγαστής συνεργασίας τους, ο Πρύτανης του ΑΠΚΥ, Καθηγητής Πέτρος Πασιαρδής, και ο Διευθυντής Διοίκησης και Οικονομικών του ιδρύματος, κ. Χριστόφορος Χριστοδουλίδης, είχαν, στις 14 Ιουνίου 2021, συνάντηση εργασίας στην Αθήνα με τον Πρόεδρο της Διοικούσας Επιτροπής του ΕΑΠ, Καθηγητή Οδυσσέα-Ιωάννη Ζώρα.

Οι επικεφαλής των δύο Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων συζήτησαν τόσο την πορεία ανάπτυξής τους, όσο και τον ιδιαίτερο ρόλο που διαδραματίζουν στον χώρο της ανοικτής και εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, ιδιαίτερα στις συνθήκες της τρέχουσας πανδημίας. Διαπιστώθηκαν σημαντικές προοπτικές για την εξέλιξη της συνεργασίας των δύο ανοικτών πανεπιστημίων, συζητήθηκαν οι επενδύσεις τους στην ενσωμάτωση των εκπαιδευτικών τεχνολογιών στη διδασκαλία και τη μάθηση, καθώς και η επέκτασή τους σε νέους κλάδους σπουδών και ερευνητικές δράσεις. Η συνεργασία του ΑΠΚΥ και του ΕΑΠ μετρά ήδη από το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016, όταν άρχισε η λειτουργία του διιδρυματικού μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών «Enterprise Risk Management» και το μέλλον προδιαγράφεται ακόμα πιο εποικοδομητικό και συνεργατικό.

EAP and APKY President Rector DDO 14 June 2021