Πεμ, Απρ

Με απώτερο στόχο τη γόνιμη σύμπραξη και την υλοποίηση κοινών επιστημονικών και πολιτιστικών δράσεων προς αμοιβαίο όφελος και προς όφελος της κοινωνίας των πολιτών, το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ) και ο Δήμος Γερίου θεσμοθέτησαν τη συνεργασία τους με την υπογραφή πλαισίου συναντίληψης. Το πλαίσιο συνεργασίας υπέγραψαν σήμερα Τρίτη, 10 Μαρτίου 2020, ο Πρύτανης του ΑΠΚΥ, Καθηγητής Σωκράτης Κάτσικας και ο Δήμαρχος Γερίου, κ. Νεόφυτος Παπαλαζάρου.

Η συνεργασία του ΑΠΚΥ και του ακριτικού Δήμου Γερίου εστιάζεται, μεταξύ άλλων, α) σε έργα αξιοποίησης των νέων τεχνολογιών για την προσφορά υπηρεσιών υψηλού επιπέδου στον πολίτη, β) σε κοινές πολιτιστικές δράσεις και εκπαιδευτικές δραστηριότητες, γ) στον σχεδιασμό και την προσφορά από το ΑΠΚΥ εξ αποστάσεως εκπαιδευτικών/επιμορφωτικών προγραμμάτων προς υπαλλήλους και δημότες, επί θεμάτων σχετικών με τα επιστημονικά πεδία, που θεραπεύουν οι Σχολές του Πανεπιστημίου, δ) στην από κοινού διεκδίκηση εξωτερικής χρηματοδότησης για ερευνητικά και εκπαιδευτικά έργα και καινοτόμες πρωτοβουλίες.

MoU Yeri 2