Δευ, Απρ

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Educational Leadership and Policy» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ) και ο Κυπριακός Όμιλος Εκπαιδευτικής Διοίκησης (ΚΟΕΔ), διοργανώνουν ανοικτή υβριδική διάλεξη με τίτλο «The Implementation of the Total Quality Management (TQM) Model in Higher Education and its Possible Success at the Primary and Secondary Education Level». Ομιλήτρια στην εκδήλωση είναι η Δρ. Iman Rabah, Κοσμητόρισσα Διασφάλισης Ποιότητας στο Modern University for Business and Science (MUBS) του Λιβάνου, η οποία επισκέπτεται το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ International Mobility. Η διάλεξη θα λάβει χώρα την Τετάρτη, 17 Απριλίου 2024, στις 18:30, στο Κεντρικό Κτήριο του ΑΠΚΥ στη Λευκωσία (Λεωφόρος Γιάννου Κρανιδιώτη 33, 2220 Λατσιά). Θα μεταδοθεί ταυτόχρονα και διαδικτυακά μέσω των εργαλείων τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στον σύνδεσμο: https://bit.ly/3qc8lTL

Στόχος της διάλεξης είναι να αναδείξει επιχειρηματικά μοντέλα και μοντέλα διοίκησης ποιότητας που αξιοποιούνται στην τριτοβάθμια, δευτεροβάθμια και πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Η ομιλήτρια θα επικεντρωθεί σε ένα μοντέλο Διοίκησης Ολικής Ποιότητας (‘Total Quality Management’ – TQM) για την ανώτατη εκπαίδευση, το οποίο λαμβάνει υπόψη τις ακαδημαϊκές παραμέτρους και συμβάλλει στην ενίσχυση της ακαδημαϊκής αυτονομίας. Πρακτικές TQM έχουν εφαρμογή και στα σχολικά περιβάλλοντα, και η Δρ Rabah θα εστιάσει στο πώς μοντέλα διοίκησης και διασφάλισης ποιότητας μπορούν να υποστηρίξουν αποτελεσματικά τη λειτουργία σχολικών και εκπαιδευτικών μονάδων.

Η Δρ. Iman Rabah είναι Αναπληρώτρια Καθηγήτρια και Κοσμητόρισσα Διασφάλισης Ποιότητας στο Modern University for Business and Science (MUBS) στον Λίβανο. Οι διδακτορικές της σπουδές επικεντρώθηκαν σε θέματα Διοίκησης και Ηγεσίας. Έχει σημαντική ακαδημαϊκή και ερευνητική εμπειρία σε θέματα Επιχειρηματικής Έρευνας, Επιχειρηματικής Στατιστικής, Μεθόδων Έρευνας, Διαχείρισης Ποιότητας, Διαπολιτισμικής Διοίκησης, Ηγεσίας, Στρατηγικής Διοίκησης, Εκπαιδευτικής Διοίκησης και Διαχείρισης Αλλαγών.

Add event to calendar

AppleGoogleOffice 365OutlookOutlook.comYahoo