Εργαστήριο με θέμα «Learning 3D photogrammetry for creating accurate, beautiful 3D models of everyday objects»

Ημερομηνία :
Έναρξη 18/04/2019
Λήξη 18/04/2019
Ώρα 18:00
Τόπος διεξαγωγής :
 Αίθουσα συνεδριάσεων, 4ος όροφος, κεντρικό κτίριο ΑΠΚΥ
Είδος εκδήλωσης :
 Αλλο
Ηλεκτρονική σελίδα εκδήλωσης :

_self

Τον Καθηγητή Βιολογίας Duncan J. Irschick στο UMass Amherst των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής φιλοξενεί το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ) στην τελευταία εκδήλωση της Σειράς εξειδικευμένων διαλέξεων σε θέματα Διαχείρισης, Μηχανικής Περιβάλλοντος και Χημικής Μηχανικής, που διοργανώνεται το τρέχον ακαδημαϊκό έτος. Σε αυτήν ο Καθηγητής Irschick, επικεφαλής του Digital Life Project και του Center for Evolutionary Materials του UMass Amherst, θα οργανώσει εργαστήριο με θέμα «Learning 3D photogrammetry for creating accurate, beautiful 3D models of everyday objects», το οποίο θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 18 Απριλίου 2019, μεταξύ 18.00 και 20.00, στο κεντρικό κτίριο του ΑΠΚΥ στα Λατσιά (Λεωφόρος Γιάννου Κρανιδιώτη 33, 2220 Λατσιά, Λευκωσία) και είναι ανοιχτό για κάθε ενδιαφερόμενο.

Tαυτόχρονη διαδικτυακή μετάδοση, μέσω της Πλατφόρμας Τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ, εδώ: https://bit.ly/2yMK7nY

Η 3D φωτογραμμετρία είναι ένα νέο εργαλείο που αξιοποιείται στην αρχαιολογία, την παλαιοντολογία, την αρχιτεκτονική, τη βιομηχανία θεάματος και τελευταία όλο και περισσότερο στις βιολογικές επιστήμες και επιτρέπει με τη χρήση απλών φωτογραφικών μηχανών τη δημιουργία υψηλής ποιότητας τρισδιάστατων μοντέλων με εξαιρετική ακρίβεια. Μέσα από το εργαστήριο του Καθηγητή Irschick θα καταδειχθεί η διαδικασία δημιουργίας τρισδιάστατων μοντέλων για σκοπούς έρευνας και εκπαίδευσης.

Ο Duncan J. Irschick, πρωτοπόρος βιολόγος, μελετά την εξέλιξη και οικολογία των έμβιων όντων και πώς οι βιολογικές φόρμες εξηγούν σύνθετες μορφές. Η έρευνά του για την τρισδιάστατη απεικόνιση και την κίνηση των ζώων είναι διεθνώς αναγνωρισμένη. Είναι συν-εφευρέτης δύο καινοτόμων τεχνολογιών σχετικών με την τρισδιάστατη απεικόνιση, του GeckskinTM και του BeastcamTM, και συν-ιδρυτής αλλά και διευθυντής του www.digitallife3d.com, ενός μη κερδοσκοπικού εργαλείου τρισδιάστατης απεικόνισης. Έχει δημοσιεύσει περισσότερα από 137 άρθρα για την εξέλιξη και τη συμπεριφορά των ζώων και έχει εφεύρει πολλές ευρεσιτεχνίες. Η έρευνά του χρηματοδοτείται από διεθνείς φορείς, όπως το NIH, το ΝSF, αλλά και ιδιωτικούς οργανισμούς. Το 2014 και το 2016 του απονεμήθηκαν τα βραβεία  Outstanding Research Award, Chancellors Medal, και Distinguished Faculty Lecture Award από το University of Massachusetts.

Την ευθύνη της σειράς των εξειδικευμένων διαλέξεων για την περίοδο Οκτώβριος 2018 – Απρίλιος 2019, η οποία τελεί υπό την αιγίδα του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών «Διαχείριση και Προστασία Περιβάλλοντος», έχουν αναλάβει το Εργαστήριο Χημικής Μηχανικής & Μηχανικής Αειφορίας με επικεφαλής τον Λέκτορα Αντώνη Ζορπά και το Εργαστήριο Διαχείρισης Χερσαίων Οικοσυστημάτων με επικεφαλής τον Καθηγητή Ιωάννη Βογιατζάκη. Τη Σειρά υποστηρίζουν το γραφείο της Επιτρόπου Περιβάλλοντος, ο Σύνδεσμος Επιστημόνων και Μηχανικών Περιβάλλοντος Κύπρου, το Επιστημονικό Τεχνικό Επιμελητήριο Κύπρου (ΕΤΕΚ) και η Cyta.

3D photogrammetry is an emerging tool in archaeology, paleontology, architecture, the entertainment industry, and increasingly within the biological sciences.  This method uses simple camera systems to create accurate, high-resolution 3D models.  This workshop will show you how to create these models using inexpensive, off-the-shelf cameras and open-source software.  Some of the topics covered will be: the history of photgrammetry, comparisons of photogrammetry to laser or white light scanning, how 3D photogrammetry works, basic photography and lighting tips, and much more!  Join Duncan J. Irschick, Director of the Digital Life Project at the University of Massachusetts at Amherst for a 1-hour interactive workshop that will teach you the basic workflow of creating highly desirable 3D models for research, science, and educational purposes.

Βιογραφικό Καθηγητή Duncan J. Irschick

Duncan J Irschick is an integrative biologist and innovator interested in the evolution and ecology of animal athletics, and how biological form informs synthetic design. His research on gecko adhesion, 3D-imaging, animal movement, and bioinspiration has garnered international acclaim and awards.  He is a co-inventor of two technologies – GeckskinTM, a bioinspired superadhesive, and BeastcamTM, a portable multi-camera technology that can create high-resolution 3D models of living creatures.  He is also the co-founder and director of Digital Life (www.digitallife3d.com), a non-profit imitative to create and distribute high-resolution 3D models of life on earth, and the Center for Evolutionary Materials at UMASS Amherst.  Duncan has published 137 papers on animal function and evolution, and has been a co-inventor on several patents.  He has received generous funding from NIH, NSF, and private foundations, and media attention from the New York Times, Wall Street Journal, CNET.org, and CNN.  Irschick has been invited to 76 talks for Universities and organizations all over the world.  He has been a Keynote and plenary speaker for many different organizations and Universities.  In 2014 and 2016, he was honored with the Outstanding Research Award, the Chancellors Medal, and the Distinguished Faculty Lecture Award from the University of Massachusetts.  To see his publications, go to https://scholar.google.com/citations?user=AIINUSQAAAAJ&hl=en