Πεμ, Απρ

Το ΑΠΚΥ συμμετέχει σε διημερίδα παρουσίασης των Κυπριακών Πανεπιστημίων σε Αθήνα (19/11) και Θεσσαλονίκη (21/11)

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ) συμμετέχει στη Διημερίδα Παρουσίασης των προγραμμάτων σπουδών των Κυπριακών Πανεπιστημίων που θα πραγματοποιηθεί στις 19 και 21 Νοεμβρίου 2022 στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη αντίστοιχα. Το ΑΠΚΥ συμπληρώνει φέτος 20 χρόνια ζωής, πρωτοπορίας στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, και προσφοράς στο επιστημονικό και κοινωνικό γίγνεσθαι. Στο ΑΠΚΥ οι φοιτητές έχουν την πολύτιμη δυνατότητα να σπουδάζουν από τον προσωπικό τους χώρο, στον δικό τους ρυθμό μάθησης, στον χρόνο που μπορούν να διαθέσουν για να αποκτήσουν έναν αξιόπιστο και αναγνωρισμένο τίτλο σπουδών για την προσωπική και επαγγελματική τους εξέλιξη. Οι συμμετέχοντες στις εκπαιδευτικές ημερίδες θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ευέλικτη εξ αποστάσεως εκπαιδευτική μεθοδολογία του ΑΠΚΥ και τα προγράμματα σπουδών που προσφέρουν οι τρεις Σχολές του σε κλάδους αιχμής και σε ‘κλασικά γνωστικά αντικείμενα, στην ελληνική και στην αγγλική γλώσσα, με διεθνή απήχηση και άμεσο αντίκρισμα στην αγορά εργασίας.

Η ημερίδα στην Αθήνα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 19 Νοεμβρίου 2022, στο «Σπίτι της Κύπρου, στην Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας (Ξενοφώντος 2α, 10557 Σύνταγμα) από τις 10:30 – 13:30 και από τις 15:00 – 19:30.

Η ημερίδα στη Θεσσαλονίκη θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2022, στο ξενοδοχείο ELECTRA PALACE (Πλατεία Αριστοτέλους 9, 54624) μεταξύ 16:00 – 20:00.

Η είσοδος στις εκδηλώσεις που συνδιοργανώνουν το Εμπορικό Κέντρο της Πρεσβείας της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Αθήνα, το Υπουργείο Ενέργειας, Εμπορίου & Βιομηχανίας, το Κυπριακό Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο και το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας Κύπρου είναι ελεύθερη, αλλά απαιτείται εγγραφή στο www.studyincyprus.gr.

Σε ό,τι αφορά στην Ελλάδα, οι τίτλοι σπουδών του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου αναγνωρίζονται με βάση τις διαδικασίες και κριτήρια του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. Το κόστος φοίτησης είναι προσιτό με πρόσθετες εκπτώσεις για ειδικές ομάδες του πληθυσμού (10-100% για ανέργους, μονογονείς, πολύτεκνους, άτομα ΑμΕΑ, απόφοιτους ΑΠΚΥ, κ.ά.).

EduFair Athens 19 11 2022  EduFair Thess 21 11 2022