Πεμ, Απρ

Το ΑΠΚΥ υποστηρίζει το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών για την Ανάπτυξη Ψηφιακής Ικανότητας

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ) και το Κυπριακό Κέντρο για την Αλγοριθμική Διαφάνεια (Cyprus Center for Algorithmic Transparency – CyCAT με έδρα το ΑΠΚΥ) συνέδραμαν το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου στον σχεδιασμό και στην υλοποίηση του Προγράμματος Επιμόρφωσης των Εκπαιδευτικών της Κύπρου για την Ανάπτυξη Ψηφιακών Ικανοτήτων. Το Πρόγραμμα προσφέρεται από το ΠΙΚ σε συνεργασία με το ΑΠΚΥ, το Πανεπιστήμιο Frederick και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου εξ αποστάσεως και προωθεί την επαγγελματική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών με δέκα (10) Μαθησιακές Ενότητες, με περιεχόμενο που έχει καθοριστεί μέσα από διαδικασία διάγνωσης αναγκών των εκπαιδευτικών, αλλά και ευρωπαϊκών και εθνικών κατευθύνσεων.

Ειδικότερα, η επιστημονική ομάδα του ΑΠΚΥ και του CyCAT συνέβαλε στον σχεδιασμό της Μαθησιακής Ενότητας 09, η οποία αφορά στην Τεχνητή Νοημοσύνη (Τ.Ν.) και στις εφαρμογές της στη Μάθηση. Στη συγκεκριμένη ενότητα οι εκπαιδευτικοί ενημερώνονται για τις λειτουργίες των «καθημερινών» εφαρμογών Τ. Ν., τις ηθικές και κοινωνικές τους επιπτώσεις, αλλά και για τους τρόπους παρώθησης των μαθητών τους στην αξιοποίηση της Τ.Ν. με τον βέλτιστο τρόπο. Η ομάδα CyCAT του ΑΠΚΥ (Δρ. Στυλιανή Κλεάνθους και Δρ. Κάλια Ορφανού) συμπράττει στην επιμόρφωση των εκπαιδευτικών, η οποία ξεκίνησε τη Δευτέρα 5 Απριλίου και θα ολοκληρωθεί στις 20 Ιουνίου 2021.