Σαβ, Απρ

Το ΑΠΚΥ αποχαιρετά τη Δρα Κλαίρη Αγγελίδου

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ) εκφράζει τη βαθιά θλίψη του για τον θάνατο της Δρος Κλαίρης Αγγελίδου, πρώην Υπουργού Παιδείας και Πολιτισμού, η οποία «έφυγε» την 1η Απριλίου 2021, ανήμερα της επετείου της έναρξης του εθνικοαπελευθερωτικού αγώνα της Κύπρου, τον οποίο τίμησε έμπρακτα, από την πρώτη γραμμή.

Η Κλαίρη Αγγελίδου, ποιήτρια, καθηγήτρια, υπουργός, υπήρξε μια εξέχουσα προσωπικότητα της εκπαιδευτικής, πολιτικής, πολιτιστικής και δημόσιας ζωής της Κύπρου, την οποία υπηρέτησε από διάφορα αξιώματα. Αφήνει πίσω της πλούσια παρακαταθήκη και σημαίνον πνευματικό έργο. Η πολύχρονη προσφορά της στην εκπαίδευση και τον πολιτισμό, αλλά και οι αγώνες της για το Κυπριακό πρόβλημα, ενέπνευσαν και συνεχίζουν να εμπνέουν τον κυπριακό λαό.

Οι Πρυτανικές Αρχές, η Διοίκηση και ολόκληρη η κοινότητα του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου εκφράζουν τα θερμά τους συλλυπητήρια στην οικογένεια και στους οικείους της Δρος Αγγελίδου.

Ας είναι αιωνία η μνήμη της.

Aggelidou