Τετ, Απρ

Υψηλός δείκτης εμπιστοσύνης των κυπριακών επιχειρήσεων προς το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Σημαντική βελτίωση καταγράφει ο δείκτης αξιοπιστίας του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ) και η εμπιστοσύνη των κυπριακών επιχειρήσεων στο Ίδρυμα, σύμφωνα με την ετήσια έρευνα της StockWatch αναφορικά με τα πανεπιστήμια της Κύπρου με τα οποία επιλέγουν να συνεργαστούν οι εργοδότες. Στον δείκτη αξιοπιστίας των εργοδοτών από όλους τους παραγωγικούς κλάδους, το ΑΠΚΥ καταλαμβάνει την τρίτη θέση μεταξύ οκτώ δημόσιων και ιδιωτικών Πανεπιστημίων της χώρας.

Τα αποτελέσματα της έρευνας προέκυψαν από τυχαίο δείγμα 740 επιχειρήσεων, οι οποίες κλήθηκαν να απαντήσουν σε ερωτήσεις σχετικές με την αξιοπιστία που αποπνέει κάθε πανεπιστήμιο και με βάση αυτήν, κατά πόσο θα το σύστηναν οι εργοδότες. Η διατήρηση της υψηλής κατάταξης του ΑΠΚΥ στην εν λόγω έρευνα της StockWatch και η σημαντική άνοδος της βαθμολογίας του σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή έρευνα (7.80 ο δείκτης αξιοπιστίας το 2020, 7.40 το 2019), καθώς και η εμπιστοσύνη που δείχνουν οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές στα υψηλής ποιότητας εξ αποστάσεως προγράμματα σπουδών που προσφέρει, επιβεβαιώνουν την αναπτυξιακή πορεία του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου και την καταξίωσή του στον ελληνόφωνο χώρο της ανώτατης εκπαίδευσης ως μία αξιόπιστη επιλογή για σπουδές.

Η έρευνα ήταν παγκύπρια και πραγματοποιήθηκε μεταξύ 5 και 22 Σεπτεμβρίου 2020 μέσω τηλεφωνικών συνεντεύξεων.

deiktisaxiopistiaspanepistimion 6.10.20