Παρ, Απρ

Σειρά διαδικτυακών βιωματικών εργαστηρίων για την Ενσυνειδητότητα για τη φοιτητική κοινότητα του ΑΠΚΥ

To Γραφείο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Στήριξης του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου ανακοινώνει την έναρξη σειράς διαδικτυακών βιωματικών ομάδων ενσυνειδητότητας.

Η "ενσυνειδητότητα" (mindfulness) είναι η ικανότητα και επίγνωση να επικεντρωνόμαστε σε ό,τι συμβαίνει τώρα και να βιώνουμε κάθε στιγμή του παρόντος. Τα οφέλη της ενσυνειδητότητας στην ψυχική μας υγεία είναι, ανάμεσα σε άλλα, η μείωση του στρες, η ψυχική ευεξία και η μείωση του μηρυκασμού.

Στις ομάδες, οι συμμετέχοντες θα:

• εξασκήσουν την ενσυνειδητότητα υπό την καθοδήγηση επαγγελματία ψυχολόγου
  • μάθουν εύκολες ασκήσεις για καθημερινή εξάσκηση
  • έχουν την ευκαιρία να μοιραστούν σκέψεις και συναισθήματα με τους υπόλοιπους συμμετέχοντες

Μέγιστος αριθμός ατόμων ανά ομάδα: Έξι (6)

1η ομάδα:

15, 22 & 29 Ιουνίου 2020 | ώρες διαξεγωγής:18:00 - 19:00 μ.μ.

2η ομάδα:

6, 13 & 20 Ιουλίου 2020 | ώρες διεξαγωγής: 18:00 - 19:00 μ.μ.

Η δήλωση συμμετοχής είναι απαραίτητη (Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) καθώς θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

*Θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Ψυχολόγος Γραφείου: Νάταλυ Λούμπα, Εγγεγραμμένη Συμβουλευτική Ψυχολόγος (Αρ. Εγγραφής: 515)

Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Τηλέφωνο: +357 99 007210