«Το Θέατρο της Δευτέρας στο ΑΠΚΥ»: 2ος κύκλος τηλεδιαλέξεων για την κλασική & σύγχρονη δραματουργία: Όρνιθες του Αριστοφάνη - Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου - Open University of Cyprus

Sidebar

Παρ, Δεκ

Την πασίγνωστη κωμωδία «Όρνιθες» του Αριστοφάνη φέρνει στο προσκήνιο τη Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2020 στις 20:00 το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Θεατρικές Σπουδές» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ) στο πλαίσιο του 2ου κύκλου τηλεδιαλέξεων για την κλασική και σύγχρονη δραματουργία με γενικό τίτλο «Το Θέατρο της Δευτέρας στο ΑΠΚΥ».

Η τηλεδιάλεξη είναι ανοικτή για ελεύθερη διαδικτυακή παρακολούθηση σε όλους, όσοι συνδεθούν με τα εργαλεία Τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στον σύνδεσμο https://bit.ly/3dLtWek

Εισηγητής στην τηλεδιάλεξη είναι ο Δρ. Γεώργιος Κράιας, ακαδημαϊκός, φιλόλογος, θεατρολόγος και συντονιστής της Θεματικής Ενότητας «Ιστορία του Θεάτρου και Δραματολογία» του Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Θεατρικές Σπουδές» του ΑΠΚΥ. Οι Όρνιθες, το μεγαλύτερο και άρτια σωζόμενο έργο του Αριστοφάνη, του σπουδαίου κωμικού ποιητή της αρχαίας Ελλάδας, διδάχθηκε το 414 π.Χ. στα Μεγάλα Διονύσια. Η ανάερη ποιητικότητα των στίχων, η πληρότητα των σκηνών και η αλληλουχία των μερών της διαχρονικής αυτής κωμωδίας καθιστούν, σύμφωνα με τους μελετητές, τους Όρνιθες πρότυπο δραματουργικής δημιουργίας. Με αφορμή τη συμμετοχή της Αθήνας στον Πελοποννησιακό Πόλεμο, ο Αριστοφάνης, με τον δικό του μοναδικό τρόπο, σατιρίζει στους Όρνιθες την Αθηναϊκή δημοκρατία και τους θεσμούς της, την πολιτική πραγματικότητα και τις επιλογές των ηγετών της εποχής του, αλλά και τους συκοφάντες και τους κόλακες του δήμου. Φτιάχνοντας μια «πολιτεία» ανάμεσα σε ουρανό και γη, δίνει την εξουσία στα πουλιά και δημιουργεί μια φανταστική διέξοδο στους προβληματισμούς, την αγανάκτηση και τα αδιέξοδα της κοινωνίας. την ευδαιμονία, εν ολίγοις, μιας νέας δημοκρατικής Πολιτείας.

Η σειρά «Το Θέατρο της Δευτέρας στο ΑΠΚΥ» επιδιώκει να φέρει σε επαφή το ευρύ κοινό και τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας του ΑΠΚΥ με μια πλειάδα έργων-σταθμών του παγκοσμίου θεάτρου και να παρουσιάσει τις βασικές ερμηνευτικές γραμμές τους. Ο εισηγητής, Δρ. Κράιας, θα αναλύει δραματολογικά το κάθε έργο, θα πλαισιώνει την ανάλυση με προβολή αποσπασμάτων, όπου αυτό είναι δυνατόν, και θα ακολουθεί συζήτηση με τους τηλε-συμμετέχοντες, προκειμένου η ανάγνωση του έργου ή η θεατρική τους παράσταση να μην αποτελεί πλέον ένα δυσερμήνευτο αίνιγμα.

Πρόγραμμα τηλεδιαλέξεων

•  Αισχύλος, Πέρσες