Σαβ, Απρ

Τηλεδιάλεξη με θέμα την κωμωδία του Μενάνδρου «Δύσκολος»

Την κωμωδία «Δύσκολος», το μοναδικό ακέραια σωζόμενο έργο του Μενάνδρου, ποιητή, κωμωδιογράφου και του σημαντικότερου ίσως εκπροσώπου της Νέας Αττικής Κωμωδίας, παρουσιάζει ο Δρ. Ανδρέας Μαρκαντωνάτος, Καθηγητής Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, σε τηλεδιάλεξη που διοργανώνει το Προπτυχιακό Πρόγραμμα «Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό» του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ).

Η τηλεδιάλεξη θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 25 Απριλίου 2020 στις 19:00, είναι ανοικτή σε κάθε ενδιαφερόμενο, και θα μεταδίδεται ζωντανά μέσω της Πλατφόρμας Τηλεκπαίδευσης του ΑΠΚΥ στον σύνδεσμο https://bit.ly/2UqOBvp

Ο Καθηγητής Μαρκαντωνάτος θα αναπτύξει τις κυριότερες πτυχές της δραματικής τέχνης του περίφημου μετακλασικού δραματογράφου Μενάνδρου και θα αναλύσει ερμηνευτικά τον νοηματικό και θεματικό πυρήνα του γνωστότερου κωμικού έργου του «Δύσκολος». Ακόμη, θα παρουσιάσει τα βασικά γνωρίσματα της Νέας Κωμωδίας, στο πλαίσιο της οποίας εντάσσεται το μενάνδρειο δραματικό corpus, προκειμένου οι συμμετέχοντες στην τηλεδιάλεξη να κατανοήσουν ευχερέστερα την ερμηνευτική προβληματική του Δυσκόλου, ενός από τα ελάχιστα ακέραια δείγματα της θεατρικής παραγωγής εκείνης της εποχής.

Ο Ανδρέας Μαρκαντωνάτος ολοκλήρωσε τις διδακτορικές σπουδές του στην Κλασική Φιλολογία στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης και έχει διεθνώς διακεκριμένο ερευνητικό έργο στον τομέα της ερμηνείας του αττικού δράματος και εν γένει του αρχαίου ελληνικού θεάτρου, την αφηγηματολογία, την Αρχαία Ελληνική Θρησκεία και την Αρχαία Ελληνική Μυθολογία.