Πεμ, Μαρ

Βιωματικό διαδικτυακό εργαστήριο διαχείρισης του στρες των φοιτητών ενόψει της εξεταστικής περιόδου

Το στρες των εξετάσεων είναι φυσιολογικό για κάθε φοιτητή και φοιτήτρια. Πώς, όμως, μπορούμε να το διαχειριστούμε και να αντιμετωπίσουμε τα σωματικά, ψυχολογικά και συναισθηματικά συμπτώματά του; Το Γραφείο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Στήριξης του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΑΠΚΥ) διοργανώνει διαδικτυακό βιωματικό εργαστήριο, την Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2020 στις 17:30, εστιασμένο ακριβώς στο ζήτημα της χαλάρωσης και του περιορισμoύ του στρες των φοιτητών ενόψει της εξεταστικής περιόδου.

Το εργαστήριο, που είναι ανοιχτό στη φοιτητική κοινότητα, θα περιλαμβάνει εισηγήσεις για την οργάνωση του χρόνου και της μελέτης, αλλά και στρατηγικές διαχείρισης του στρες και ασκήσεις χαλάρωσης, καθοδηγούμενες από την Νάταλυ Λούμπα, εγγεγραμμένη Συμβουλευτική Ψυχολόγο και συνεργάτιδα του Γραφείου του ΑΠΚΥ, που διοργανώνει το σεμινάριο. Ζωντανή διαδικτυακή μετάδοση μέσω των εργαλείων τηλεκπαίδευσης του Πανεπιστημίου στον σύνδεσμο https://tinyurl.com/wadjxc8.